Univerzálna diéta by pomohla ľuďom aj planéte. Aké má pravidlá?

23.3.2019 10:00

Existuje univerzálna diéta, ktorá je zároveň prospešná pre planétu aj pre zdravie ľudí? Experti z výboru Eat-Lancet navrhujú zdvojnásobiť konzumáciu rastlinnej stravy a znížiť spotrebu červeného mäsa, píše taliansky denník Corriere della Sera. Neodporúčajú to však každému.

Univerzálna diéta by pomohla ľuďom aj planéte. Aké má pravidlá?
Foto: ČTK

Kto by mal jesť viac mäsa?

Diéta prispôsobená životnému prostrediu existuje, ale je nemožné uplatniť ju bez vhodnej politiky vlád. Výbor Eat-Lancet združuje expertov na výživu a udržateľný rozvoj z univerzít po celom svete a zo združení ako Svetová zdravotnícka organizácia a Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo. Títo vedci nedávno publikovali v časopise Lancet výsledky výskumu o univerzálnej diéte. Takáto diéta by mala prospievať ľuďom aj planéte a v podstate spočíva v zdvojnásobení konzumácie rastlinnej stravy a v znížení spotreby červeného mäsa.

dobytok_7f000001-d630-899a.jpg Foto:

Zlé stravovacie návyky vyvolávajú pre zdravie väčšie riziko než fajčenie, prenosné pohlavné choroby a alkohol dokopy. Experti odporúčajú v globálnom meradle do roku 2050 zvýšiť spotrebu ovocia, zeleniny, strukovín a orechov spolu o 50 percent.

Zároveň odporúčajú drasticky znížiť spotrebu červeného mäsa u osôb, ktoré ho konzumujú mnoho, ako napríklad Američania alebo Kanaďania. Znižovanie spotreby však neprichádza do úvahy u obyvateľov chudobných krajín, ktorí potrebujú zvýšiť príjem živočíšnych proteínov - medzi takéto skupiny patria napríklad deti v južnej Ázii. Ľudia zo severnej Ameriky jedia šesťkrát viac červeného mäsa ako je optimum, zatiaľ čo v krajinách južnej Ázie sa konzumuje len polovica odporučeného množstva.

Zvíťazila stredomorská strava

Univerzálnu diétu teda v podstate tvorí stredomorská strava. Ide o verziu spôsobu stravovania, ktorá sa rozšírila v Grécku v polovici minulého storočia a označuje sa za striedmu. S malými rozdielmi sa táto diéta praktikuje vo všetkých krajinách stredomoria.

Denná spotreba je na úrovni 2500 kilokalórií. Tvorí ju približne 230 gramov celozrnných obilnín, 500 gramov ovocia a zeleniny, 250 gramov mliečnych výrobkov, 14 gramov mäsa (hovädzieho, bravčového) 29 gramov kuraťa, 13 gramov vajec, 28 gramov rýb, 75 gramov strukovín, 50 gramov orechov a 31 gramov cukrov vrátane skrytého. Ako prísady sa odporúčajú rastlinné oleje, extra panenský olivový olej alebo repkový.

Chovatelia prešli do protiútoku

Okrem zmeny stravovacích návykov a zníženia plytvania potravinami o 50 percent autori správy stanovujú ciele a limity pre využívanie pôdy, vody a potravinových zdrojov pre udržateľné hospodárenie s pôdou. Zdôrazňujú, že individuálna voľba spotrebiteľov nestačí na to, aby sa zabránilo "katastrofálnym škodám pre planétu". Vyzývajú vlády, aby podporovali zdravé stravovacie návyky a zaručovali ľuďom prístup k výživnej strave.

maso_7f000001-d742-1aea.jpg Foto:

Doporučenie znížiť spotrebu mäsa sa okamžite stretlo s odporom, píše The New York Times. Skôr, než bola správa zverejnená, vydala organizácia Spojenectvo pre živočíšnu výrobu prehlásenie, v ktorom vychvaľuje prínos mäsa, mliečnych výrobkov a syrov. Uviedla, že zníženie spotreby živočíšnych proteínov môže zhoršiť podvýživu, zvýšiť plytvanie jedlom a odviesť pozornosť od vyšších priorít pri znižovaní emisií skleníkových plynov. Zároveň Národná asociácia chovateľov dobytka definovala hovädzie ako dôležitú súčasť výživy a chov hovädzieho dobytka ako súčasť udržateľného hospodárstva.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok