Sadeničky, ktoré rástli na Mesiaci, neprežili. Zahubila ich noc
Noc, ktorá na Mesiaci trvá dva pozemské týždne, spôsobila zmrznutie sadeníc bavlníka, ktoré vyklíčili zo semien v špeciálnom boxe na palube čínskej sondy Čchang-e 4.
Vytvorili malý ekosystém
Čínski vedci v súlade s programom po 212 hodinách odstavili špeciálny box so semenami bavlníka, repky olejnej, zemiakov, arábovky z čeľade kapustovitých. Box sa nachádza na palube sondy Čchang-e 4. V interiéri boxu bola nastavená stála teplota 25 stupňov Celzia, semená mali dostatok vody, svetla i živín a boli chránené pred vonkajším žiarením. V boxe boli dokonca aj vajíčka vínnych mušiek a kvasinky.
Univerzita v čínskom Čchung-čchingu ako garant vedeckého experimentu uviedla, že jej projekt mal preveriť možnosti pestovania rastlín v uzavretom prostredí a pri nízkej gravitácii. Mal vzniknúť ekosystém, kde rastliny produkujú kyslík a ponúkajú potravu vínnym muškám. Kvasinky mali zasa rozložiť výkaly mušiek a mŕtve rastliny na užitočné hnojivo.
Neskôr však vedecký tím informoval, že teplota v tomto ekosystéme klesne pod mínus 52 stupňov Celzia a organizmy v ňom budú "zmrazené". Experiment, na ktorom sa podieľali pracoviská 28 čínskych univerzít, sa skončil niekoľko hodín predtým, ako sonda Čchang-e 4 vstúpila minulú nedeľu do spánkového režimu na čas prvej mesačnej noci. Tá bude trvať približne dva pozemské týždne a vonkajšie teploty počas nej klesnú na mínus 170 stupňov Celzia. Očakáva sa, že po skončení mesačnej noci sa družica "zobudí".
Vedci to očakávali
Čínsky vedec Sie Keng-sin, vedúci spomínaného experimentu, podľa agentúry Sinchua uviedol, že vedci od začiatku rátali s tým, že "živé organizmy v boxe mesačnú noc neprežijú". Vysvetlil, že keď sa na budúci mesiac začnú zvyšovať teploty, organizmy sa budú v trvalo uzavretej nádobe "pomaly rozkladať".
Čchang-e 4 je vybavená aj zariadeniami vyvinutými vedcami zo Švédska, Nemecka a Číny, ktoré sú určené na štúdium lunárneho prostredia, kozmického žiarenia a interakcie medzi slnečným vetrom a povrchom Mesiaca.