Prevratná misia. Čína pristála na odvrátenej strane Mesiaca
Čínska sonda Čchang-e 4 pristála na odvrátenej strane Mesiaca. Potvrdila to čínska štátna televízna stanica CCTV. Ide o prevrat v skúmaní vesmíru, Peking má ambície stať sa vesmírnou superveľmocou.
Poslala prvý signál a fotografiu
Sonda Čchang-e 4 (anglický prepis Chang'e 4) pristála o 03.26 h SEČ a cez satelit Čchüe-čchiao poslala naspäť na Zem prvý signál a fotografiu odvrátenej strany Mesiaca. Tá je relatívne nepreskúmaná. Čína sa tak stala prvou krajinou na svete, ktorej objekt úspešne pristál na odvrátenej strane Mesiaca. Táto misia je súčasťou čínskeho ambiciózneho vesmírneho programu, ktorý má trvať niekoľko budúcich desaťročí.
Peking vlieva miliardy do svojho vesmírneho programu riadeného armádou. A dúfa, že do roku 2022 bude mať aj vlastnú vesmírnu stanicu s posádkou a nakoniec bude na Mesiac posielať ľudí. Misia so sondou Čchang-e 4 - pomenovanou po bohyni Mesiaca v čínskej mytológii - odštartovala vlani v decembri z vesmírneho strediska Si-čchang na juhozápade krajiny.
Hornatá a hrboľatá
Je to už celkovo druhá čínska sonda, ktorá pristála na Mesiaci, po vesmírnom vozidle Jü-tchu v roku 2013. Na rozdiel od privrátenej strany Mesiaca, ktorá je vždy obrátená k Zemi a má mnoho rovných miest vhodných na pristátie, odvrátená strana je hornatá a hrboľatá.
Sonda Čchang-e 4 bude vykonávať šesť čínskych experimentov a štyri zahraničné. Sonda bude tiež robiť testy minerálov a radiácie, uviedla prostredníctvom tlačovej agentúry Sinchua Čínska národná vesmírna agentúra.