Na zvýšenie cien potravín nebol ani nebude dôvod, tvrdí Matečná
Na zvyšovanie cien potravín pre osobitný odvod nebol, nie je a nebude dôvod. Uviedla to po stredajšom rokovaní vlády Gabriela Matečná, šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v reakcii na oznámenie opozičnej strany SaS, že opozícia odoslala na Ústavný súd SR zákon o tzv. osobitnom odvode pre obchodné reťazce.
Odvod poslúži najslabším článkom
"Kým pred prijatím predmetného zákona bol veľký boom o tom, ako odvod zvýši ceny potravín, tak jeden veľký reťazec má tieto dni reklamu, že zmrazuje ich ceny," podotkla.
Zdôraznila, že od strany SaS sa ani iné očakávať nedalo, ako to, že sa budú zastávať obchodných reťazcov a veľkých zahraničných firiem. "Ak sa pozrieme na štruktúru členov SaS, tak vidíme, že pán Galko je bývalý zástupca Kauflandu. Pani Halgašová zastupovala nadnárodné (potravinárske) spoločnosti. MPRV zastupuje však farmárov, potravinárov a spotrebiteľov," podčiarkla agroministerka.
Osobitný odvod bude podľa nej slúžiť tým, ktorí sú v dodávateľskom potravinárskom reťazci najslabším článkom, čiže slovenskí poľnohospodári a potravinári. "Všetky peniaze chceme dať naspäť do týchto sektorov," dodala Matečná.
SaS dala preskúmať ústavnosť zákona
Strana SaS podľa jej hovorcu Róberta Bučeka oznámila, že skupina opozičných poslancov v stredu podala návrh na preskúmanie ústavnosti zákona, ktorým sa zaviedol osobitný odvod pre obchodné reťazce. SaS je podľa neho presvedčená, že vládna koalícia napriek mnohým upozorneniam presadila do oblasti predaja potravín diskriminačné a nejednoznačné pravidlá, ktoré narušujú hospodársku súťaž medzi podnikateľskými subjektmi a ochranu vlastníckych práv.
"Nelegitímne a neodôvodniteľné pohnútky koaličných poslancov na schválenie tohto zákona neboli dostatočne zdôvodnené. Rovnako nelegitímne sú aj ciele, ktoré ním sledujú," uviedla podpredsedníčka SaS a predsedníčka hospodárskeho výboru národnej rady Jana Kiššová.
Strana SaS preto podľa Bučeka očakáva, že Ústavný súd SR vyhovie požiadavke opozičných politikov a pozastaví účinnosť zákona o osobitnom odvode pre obchodné reťazce do času, kým o jeho ústavnosti, respektíve neústavnosti meritórne rozhodne. Liberáli taktiež očakávajú od Európskej komisie, že v blízkej dobe prijme patričné opatrenia, ktorými zabráni uplatňovaniu tohto zákona na Slovensku. Rovnako, ako to už urobila v prípade Maďarska a Poľska.