Napriek ostrej kritike opozície schválili odvod pre obchodné reťazce
Obchodné reťazce pôsobiace na Slovensku budú od budúceho roka platiť osobitný odvod vo výške 2,5 % z ich čistého obratu. Vyplýva to z návrhu zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov, ktorý do Národnej rady SR predložila skupina poslancov koaličnej SNS a plénum ho pri hlasovaní schválilo. Podľa opozície odvod spôsobí zvýšenie cien.
Pre aké podniky bude platiť?
"Distribúcia pridanej hodnoty v rámci dodávateľského potravinového reťazca od prvovýroby cez spracovanie potravín po predaj je značne nerovnomerná, pričom obchodné reťazce majú v tomto reťazci dominantné postavenie z hľadiska zisku," tvrdia predkladatelia návrhu.
V záujme spravodlivejšieho prerozdelenia je preto podľa nich potrebné vytvoriť nové mechanizmy na podporu domáceho poľnohospodárstva a potravinárstva. Potrebné je podľa nich financovať najmä odbyt poľnohospodárskych produktov a výrobkov, analýzy, prieskumy, výstavy a prezentácie súvisiace s odbytom poľnohospodárskych produktov a výrobkov. Slúžiť na to má práve osobitný odvod.
Poslanci zároveň pri hlasovaní odsúhlasili pozmeňujúci návrh k zákonu z dielne poslancov SNS, Smer-SD a Most-Híd. Na základe neho sa osobitný odvod nebude vzťahovať na malé a stredné podniky, obchodné aliancie či prevádzky nachádzajúce sa v okresoch, ktoré spadajú pod zákon o takzvaných najmenej rozvinutých okresoch.
Slovenská asociácia moderného obchodu je z rozhodnutia sklamaná. „Napriek opakovaným upozorneniam analytikov, právnikov, odborárov, zamestnávateľských združení aj samotných obchodníkov sa v parlamente odsúhlasil nesystémový a diskriminačný zákon. Tento zákon porušuje vo viacerých bodoch európsku legislatívu a môže mať devastačný dopad na celé maloobchodné odvetvie. Je to antisociálne opatrenie, ktoré môže mať negatívny dopad nielen na spotrebiteľov, ale aj na zamestnancov a dodávateľov. Z našej strany využijeme všetky dostupné zákonné prostriedky na jeho pozastavenie,“ reagovala asociácia.
Podľa opozície sa zvýšia ceny
Vzhľadom na to, že európska definícia malého a stredného podniku nezohľadňuje všetky špecifiká podnikov na Slovensku, pozmeňujúcim návrhom sa zavádza tiež to, aby sa za obchodný reťazec nepovažovali aj tie podniky, ktoré síce spĺňajú ostatné určujúce kritériá, ale geograficky majú svoje prevádzky umiestnené v menej ako 15 % všetkých okresov Slovenskej republiky.
Zároveň sa odvod bude vzťahovať iba na reťazce, pri ktorých minimálne 25 % obratu pochádza z predaja potravín konečnému spotrebiteľovi. V pôvodnom návrhu bola táto hranica stanovená na 10 %. Predkladatelia pozmeňujúceho návrhu však nechceli, aby zákon pôsobil na skupinu subjektov, ktoré majú obrat prevažne z iných nepotravinových sektorov, ako sú napríklad drogéria či výživové doplnky.
Čistý výnos z osobitného odvodu by mal po zapracovaní týchto zmien predstavovať 87 miliónov eur. Návrh zákona o osobitnom odvode si však v parlamente vyslúžil ostrú kritiku opozície. Podľa viacerých poslancov prinesie zvyšovanie cien potravín.
V rozprave sa proti osobitnému odvodu vyjadrilo v niekoľko opozičných poslancov, medzi nimi aj poslankyňa za SaS Jana Kiššová. "Tento odvod je absurdný, nezákonný, nenáležitý, neprimeraný, nelogický, škodlivý a nesystémový. V konečnom dôsledku prinesie len zvýšené ceny potravín v obchodoch. Navyše nám pre neho hrozia vysoké sankcie z Európskej komisie, pretože tá mala byť o zavedení tohto odvodu informovaná už pred dvoma mesiacmi, pretože sa účinnosť zákona navrhuje od 1. januára 2019," ozrejmila Kiššová. Ešte pred časom sa proti zavedeniu odvodu vyjadrili obchodníci, zamestnávatelia, odbory či Združenie miest a obcí Slovenska.