Ako urobiť dobrý dojem na rande a pohovore? Vedci majú odpoveď
Ak chcete na pracovnom pohovore alebo na prvom rande urobiť dobrý dojem, príliš sa nevychvaľujte svojimi dosiahnutými úspechmi. Dajte radšej najavo, že za vaším úspechom je tvrdá práca. K takejto rade sa dopracovali vedci z univerzity v Londýne.
Len úspechy nestačia
Vedci z univerzity Cass Business School došli k záveru, že jedinci, ktorí hovoria o svojich životných prekážkach a peripetiách, ktoré museli prekonať, sú ľuďom sympatickejší. Len úspechy teda na zaistenie priazne a dobrý dojem nestačia, píše britský web Daily Mail.
Do sociálnych experimentov boli zapojení občania USA a Holandska vo veku od 18 do 75 rokov. Počet mužov a žien bol vyvážený. Dva experimenty simulovali pracovný pohovor a prvé rande. V prípade pracovného pohovoru sa mali účastníci vcítiť buď do úlohy manažéra, alebo žiadateľa o prácu. Na rande dostali za úlohu svojho partnera buď počúvať, alebo hovoriť.
Cesta k výsledkom
Ten, kto mal na rande hlavne rozprávať, mal v rámci experimentu o sebe hovoriť najmä pozitívne. Jeho poslucháč mal následne zapísať, čo mu v prejave chýbalo. Vo všetkých prípadoch človek, ktorý o sebe rozprával, kládol podľa poslucháča príliš veľký dôraz na svoj talent a úspechy a nevenoval sa ani svojej tvrdej práci ani ceste za úspechom.
Hovoriť o svojich úspechoch a o talente na pohovoroch či na rande je podľa štúdie Janiny Steinmetzovej dôležité, ale rovnako podstatné je hovoriť o tom, ako sme museli pracovať, aby sme svoje úspechy dosiahli. V tomto prípade máme totiž šancu vytvoriť ľudskejší a priateľskejší dojem a je jednoduchšie sa s takouto prezentáciou stotožniť.
Úsilie je dôležité
"Príbeh úspechu nie je kompletný bez usilovnej práce a bez vysvetlenia toho, prečo sme nakoniec uspeli. Bolo jednoduchšie uspieť vďaka talentu, alebo bolo všetko len o tvrdej drine?" vysvetľuje doktorka Steinmetzová princípy utvárania dobrého dojmu.
"Napríklad, pokiaľ ste na rande a hovoríte o tom, ako ste nedávno odbehli maratón, snažte sa zmieniť sa aj o tom, ako vám pri prekonaní cieľovej čiary pomohli tréningy a poctivá príprava. Pokiaľ pri pracovnom pohovore hovoríte o úspešnom projekte, ktorý ste viedli, venujte pozornosť podrobnostiam o prekážkach, s ktorými ste sa museli popasovať a ktoré ste prekonali," uviedla výskumníčka. Štúdia bola publikovaná vo vedeckom časopise Basic and Applied Psychologyy.