Výcvik sa skráti, odmena zvýši. Schválili zatraktívnenie vojenčiny

10.5.2017 11:59

Finančný príspevok pre dobrovoľných vojakov sa zvýši. Výcvik bude trvať nie 12, ale 11 týždňov a dobrovoľní vojaci zaň dostanú celkovo 1101,10 eur. Poslanci totiž 122 hlasmi schválili novelu zákona o dobrovoľnej vojenskej príprave z dielne ministerstva obrany, ktorý upravil pozmeňujúci návrh Antona Hrnka.

Ešte väčšie zvýšenie príspevku

Pôvodný návrh ministerstva počítal so skrátením trvania výcviku z 12 na 11 týždňov a s nárastom finančného príspevku pre dobrovoľných vojakov približne o 200 eur. Pozmeňujúci návrh prináša ešte väčšie zvýšenie.

V rámci pilotného projektu dostávali dobrovoľníci príspevok 2,25 percenta zo sumy životného minima za každý deň. Ministerstvo navrhovalo 3,75 percenta. Pozmeňujúci návrh to zvýšil na 7,2 percenta. Podľa Hrnka výška príspevku za mesiac tak dosiahne úroveň súčasnej minimálnej mzdy v národnom hospodárstve.

Zmeny v právnej norme vyplynuli z analýzy pilotného projektu, do ktorej bolo zapracované aj jeho hodnotenie z pohľadu prvých úspešných absolventov. Pilotný projekt dobrovoľnej vojenskej prípravy ukončilo 31 absolventov.

Ročne chcú vycvičiť 150 vojakov

S výcvikom ďalších dobrovoľných vojakov rezort obrany začne ihneď po nadobudnutí účinnosti novely zákona, ktorá je navrhovaná na 1. júla 2017. Rezort obrany chce ročne vycvičiť približne 150 dobrovoľných vojakov. Gajdoš verí, že novela zatraktívni dobrovoľnú vojenskú prípravu pre mladých ľudí a pomôže plniť hlavný cieľ - tvoriť zálohy Ozbrojených síl.

Projekt dobrovoľnej vojenskej prípravy je určený pre ľudí, ktorí chcú absolvovať vojenský výcvik a získať základné vedomosti a zručnosti potrebné pre plnenie úloh ozbrojených síl a krízového manažmentu.

V rámci výcviku získa absolvent základné vedomosti a zručnosti napríklad z taktiky, streľby z ručných zbraní, orientácie v teréne, zdravotníckej prípravy, topografickej prípravy. Zároveň tiež dosiahne vyššiu fyzickú a psychickú pripravenosť, sebadisciplínu a lepšie zvládne stresové a záťažové situácie. Počas odborného výcviku získa absolvent vedomosti z jednej z odborností strelec, ženista, odmorovač a spojár.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok