V ÚRSO nastanú zmeny. Nového šéfa po novom vymenuje vláda
Funkcia predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a predsedu Regulačnej rady ÚRSO sa oddelí. Nového šéfa ÚRSO bude pritom po novom vymenovávať vláda. Počíta s tým novela zákona o regulácii v sieťových odvetviach z dielne Ministerstva hospodárstva, ktorú definitívne schválil parlament.
Problém so spôsobom vymenovania
Právnou normou sa tiež nanovo upravujú povinnosti Regulačnej rady v procese schvaľovania regulačnej politiky a právomoci štátu v rámci cenových konaní, ktoré majú súvislosť s regulovanými subjektmi sieťových odvetví.
Navrhuje sa zvýšenie počtu podpredsedov ÚRSO z jedného na dvoch. Mení sa spôsob kreovania predsedu úradu. Podľa doterajšej právnej úpravy predsedu vymenúva a odvoláva prezident na návrh vlády. Po novom bude predsedu menovať do funkcie vláda. Práve s týmto mala problém opozícia.
Minister hospodárstva Peter Žiga ale počas rokovania o novele zdôraznil, že hoci zákon berie prezidentovi istú právomoc, inú mu zas dáva. "Na jednej strane berieme pánovi prezidentovi kompetenciu pri menovaní predsedu úradu, a zároveň mu dávame novú kompetenciu na orgán, ktorý je vyšší ako regulačný úrad, teda na Regulačnú radu," vysvetlil Žiga. Upozornil, že hlava štátu bude mať právomoc kreovať zloženie Regulačnej rady a menovať jej predsedu. Podľa Žigu právna norma vlastne posilní prezidentovi pozíciu.
Vyhodnotia vplyv cien na obyvateľov
Regulačná rada ÚRSO plní dozornú funkciu a v cenových konaniach je odvolacím orgánom. Poslanci schválili pozmeňujúci návrh z výborov, podľa ktorého predsedovi úradu patrí plat vo výške odmeny predsedu rady. "Úrad má dvoch podpredsedov. Podpredsedov úradu vymenúva a odvoláva vláda na návrh predsedu úradu. Každému podpredsedovi patrí plat vo výške odmeny podpredsedu rady," uvádza sa v pozmeňujúcom návrhu.
Súčasne sa vypúšťa ustanovenie, podľa ktorého je predseda úradu zároveň predsedom Regulačnej rady. Cieľom tejto zmeny je oddelenie funkcií predsedu úradu a predsedu Regulačnej rady. Tieto funkcie budú od seba navzájom nezávislé, obsadené rôznymi osobami s rozdielnym spôsobom kreácie.
"V záujme zvýšenia transparentnosti a možností zapojenia verejnosti do procesu tvorby a prijímania regulačnej politiky sa navrhuje povinnosť zverejňovať návrh regulačnej politiky na webovom sídle úradu. Súčasne sa umožní regulovaným subjektom, užívateľom sústavy a užívateľom siete uplatniť k zverejnenému návrhu pripomienky. Úrad bude povinný uplatnené pripomienky vyhodnotiť a vyhodnotenie následne zverejniť na svojom webovom sídle. Tento mechanizmus zvýši mieru verejnej kontroly a participácie v procese prijímania novej regulačnej politiky," uviedlo MH SR.
Novelou sa zavádza aj povinnosť úradu zverejňovať vyjadrenie Ministerstva hospodárstva SR a Ministerstva životného prostredia SR, ak niektoré z uvedených ministerstiev zašle regulačnému úradu vyjadrenie s pripomienkami k návrhu regulačnej politiky a Regulačná rada tieto pripomienky neakceptuje. Úrad má zverejňovať spolu s vyjadrením aj odôvodnenie neakceptovania pripomienok. Uvedený mechanizmus by mal podľa predkladateľov podporiť požiadavku na zohľadnenie odborných pripomienok MH SR a ministerstva životného prostredia, pričom však neobmedzí nezávislosť Regulačnej rady pri prijímaní regulačnej politiky.
Po novom sa bude musieť vyhodnocovať aj vplyv návrhu ceny energií na jednotlivé skupiny odberateľov. "Vyhodnotenie dopadov konečných schválených cien by malo byť súčasťou cenového konania, keďže schválená cena sa môže do veľkej miery líšiť od ceny, ktorá je predmetom návrhu. V nadväznosti na uvedené by mal úrad vyhodnotiť dopad ceny na jednotlivé skupiny odberateľov a toto vyhodnotenie by mal uviesť ako súčasť odôvodnenia cenového rozhodnutia," uvádza sa v pozmeňujúcom návrhu.