Nefajčí, nepije a na Harvarde ju prirovnávajú k druhému Einsteinovi
Mnohí si myslia, že ľudstvo už v niektorých oblastiach vedy narazilo na svoje limity a ľudský mozog na prevratný výskum v nich prestal stačiť. Možno to však ešte stále nie je pravda a revolúciu prinesie mladá asketická študentka z prestížnej univerzity.
Zostrojila si vlastné lietadlo
Sabrina Gonzalez Pasterski má iba 23 rokov, ale už teraz ju pravidelne zaraďujú medzi najnádejnejších fyzikov v USA. Časopis Forbes ju už pred dvomi rokmi zaradil medzi tridsiatku najvýznamnejších vedcov mladších ako 30 rokov. Američanka s kubánsko-poľskými koreňmi už absolvovala výskumnú Massachusettskú technickú univerzitu, kde zažiarila - získala najvyššie bodové skóre pri štúdiu.
Pozornosť pútala už predtým. Ako štrnásťročná si skonštruovala jednomotorové lietadlo. Proces výroby zaznamenala na Youtube, kde to získalo veľký ohlas.
O dva roky neskôr sa jej podarilo preletieť jazero Michigan, čím sa stala najmladšou osobou letiacou na vlastnom lietadle. Keď to videli profesori z Massachusettskej technickej univerzity, priznali, že zostali v nemom úžase a s otvorenými ústami. "Jej potenciál je mimo všetkých tabuliek," tvrdil profesor Allen Haggerty.
Čistá fyzika bez Facebooku
Sabrina sa narodila v 90. rokoch a je predstaviteľkou generácie Y, napriek tomu však nežije na sociálnych sieťach. Nemá vlastný profil na Facebooku, Twitteri, ani na Instagrame, ale svoje nápady a rastúce úspechy prezentuje na vlastnej webovej stránke PhysicsGirl. Pre magazín OZY pred rokom prezradila, že nefajčí, nepije a nerozptyľuje sa ani nijakým priateľom.
Harvard University believes the world’s next Einstein is among us — & she’s a millennial. Sabrina Gonzalez Pasterski pic.twitter.com/5OM2sst16P
— Guglielmo Marconi (@MarconiWireless) April 3, 2017
Jej prácu už citovali v štúdii, spoluautorom ktorej bol Stephen Hawking. Z technickej univerzity sa presunula na Harvard, aby získala titul PhD. Podobnosť s Albertom Eisteinom jej prisúdili hlavne pre záujem o teoretickú fyziku. Jej výskum sa zameriava na čierne diery, gravitáciu a časopriestor. Práve tu má ľudstvo ešte rezervy, riešenia problémov však komplikuje ich extrémna zložitosť. Ktokoľvek by napríklad rozriešil otázky kvantovej gravitácie, získal by si nehynúcu slávu.
Sabrina Gonzalez Pasterski has single-handedly built her own single-engine airplane in 2008, at age 14. #WomeninSTEM https://t.co/dn3MCahLSJ pic.twitter.com/z5ogrUIAFq
— Athena San Diego (@AthenaSanDiego) April 6, 2017
Sabrinin zápal ale aj zručnosti pri konštrukcii lietadla presvedčili boháča a vizionára Jeffa Bezosa, aby jej ponúkol prácu vo svojej firme Blue Origin, ktorá testuje kozmické lode pre orbitálne lety. K záujemcom o fenomenálny mozog dievčiny patrí aj štátna NASA.
Príbeh Sabriny je výnimočný, ale zároveň aj inšpirujúci pre celú generáciu. Na konci 90. rokov v USA absolvovali bakalárske štúdium fyziky tri tisícky mladých žien, o 16 rokov neskôr je ich viac o 2,5-násobok.