Richter: Trinásty dôchodok by mal byť súčasťou tretieho sociálneho balíka

27.10.2015 16:48

Trinásty dôchodok pre dôchodcov by mal byť súčasťou tretieho sociálneho balíčka vlády Roberta Fica. Na tlačovej konferencii to uviedol minister práce Ján Richter v reakcii na predložený návrh zákona Ľudovítom Kaníkom, ktorým chce upraviť valorizáciu dôchodkov na Slovensku.

Minimálnu hranicu nevylúčil

Budúcoročné zvýšenie považuje Kaník "za smiešne", a preto navrhol zaviesť minimálnu hranicu, pod ktorú by nemala valorizácia klesnúť, a to na úroveň 3 %. Minister práce však označil tento návrh za "tvrdo populistický, ktorý nerieši systémové veci". "My ponúkame systémové riešenie. Mám ambíciu presadiť, aby bol trinásty dôchodok súčasťou tretieho sociálneho balíka. Automaticky by táto úloha bola prenesená za predpokladu, že budeme mať podiel na moci po voľbách do programového vyhlásenia vlády. Myslím si, že to je jasná odpoveď aký je náš vzťah smerom k dôchodcom," podotkol Richter.

Richter však nevylúčil možnosť, že v budúcnosti by sa mohlo o nejakej minimálnej hranici valorizácie diskutovať. "Nevylučujem to, ale my chceme systémové riešenie. My sme stále len v prechodnom období zákona, ktorý sme prijali. Ten nadobudne plnú účinnosť až od roku 2018. Potom sa môžeme zaoberať touto otázkou a medzi tým to chceme riešiť tým, že máme ambíciu zaviesť trinásty dôchodok. To znamená zmeniť tých 72 miliónov, ktoré dnes idú na vianočný príspevok na systémové riešenie v podobe trinásteho dôchodku," vysvetlil Richter.

Podľa neho nie je trinásty dôchodok nesystémová dávka. "Postihuje každého rovnako. Je v tom zohľadnená aj zásluhovosť aj solidarita. Už nejdeme riešiť len tie najslabšie príjmové skupiny dôchodcov, ale máme záujem systémovo riešiť všetkých dôchodcov. Bude to absolútne objektívne," podotkol minister práce.

Upozornil na to, že čo sa týka súčasnej valorizácie dôchodkov bola prijatá určitá časová postupnosť. V budúcom roku by sa tak mali zvyšovať dôchodky o pevnú sumu. „Je tu prechodné obdobie a v podstate od roku 2018 by sa malo prejsť na takzvanú dôchodcovskú infláciu. Väčšina krajín Európskej únie valorizuje dôchodky na základe tohto princípu. To znamená, postupne sa odchádza z takzvaného švajčiarskeho modelu," vysvetlil Richter.

Zásadné opatrenie súčasnej vlády

V budúcom roku sa budú dôchodky zvyšovať o pevnú sumu. Tá sa určí vypočítaným percentom z priemernej sumy jednotlivých dôchodkov vyplácaných k 30. júnu tohto roka, pričom toto percento tvorí súčet 80 % medziročného rastu spotrebiteľských cien a 20 % medziročného rastu priemernej mesačnej mzdy za prvý polrok 2015. Ako upozornil Richter, pre minulý a tento rok bol index spotrebiteľských cien mínusový. Prognózy na ďalšie roky však hovoria, že by mal byť už plusový. "Adekvátne k tomu bude aj úplne iná výška valorizácie, ktorá bude konkrétne reagovať na konkrétny vývoj cien, ktoré sa týkajú spotrebného koša pre dôchodcov. Toto je veľmi dôležité uvedomiť si," upozornil minister práce.

Okrem toho súčasná vláda zaviedla podľa jeho slov minimálny dôchodok, a to je podľa Richtera ďalším zásadným opatrením súčasnej vlády. "Predchodcovia len sľubovali a nikdy sa neodhodlali k tomu, aby minimálny dôchodok prijali," podotkol.

Zároveň avizoval, že do konca roka by chcela vláda prijať zmeny, ktoré podľa Richtera napravia nerovností týkajúce sa vdov a vdovcov, ktoré zaviedol Kaník ešte ako minister práce. "Do konca roka predložím do Národnej rady SR novelu zákona, ktorá sa týka vdov a vdovcov, kde chcem opraviť poslednú anomáliu, ktorú pán Kaník pred 11 rokmi zaviedol do systému. Preto si myslím, že pán Kaník nemá ani morálne právo dnes pár mesiacov pred voľbami populisticky ponúkať riešenia, ktoré on sám v značnej miere zabrzdil, keď na ministerstve pôsobil," myslí si Richter.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok