Opozícia sa pre postup Smeru obráti na prezidenta i ústavný súd

10.9.2014 12:58

Opoziční poslanci sa obrátia na prezidenta i ústavný súd pre postup vládneho Smeru-SD, ktorý v utorok vyradil z programu septembrovej schôdze desať opozičných návrhov noviel a zákonov.

Opozícia sa pre postup Smeru obráti na prezidenta i ústavný súd
Foto: SITA

Predsedníčka poslaneckého klubu Smeru-SD Jana Laššáková vyradenie opozičných návrhov odôvodnila tým, že sa týkajú komunálnych volieb a parlament by mal o nich rokovať až po nich.

Opozícia na protest proti postupu Smeru-SD dnes stiahla zo septembrovej schôdze všetky svoje návrhy, spolu takmer tridsať zákonov a noviel. Opoziční poslanci sa nebudú zúčastňovať ani na hlasovaní Národnej rady SR, na rozprave však prítomní budú. Predseda KDH Ján Figeľ bude dnes o vyradení opozičných návrhov zo schôdze informovať prezidenta Andreja Kisku. Premiér Robert Fico na sneme svojej strany podľa Figeľa hovoril o tom, že v Smere sú prejavy arogancie. "Mal pravdu. Včera ukázali bezprecedentný prejav arogancie moci," konštatoval Figeľ. Podľa neho vyradenie opozičných návrhov je porušením ústavnosti.

Opozícia zároveň podľa nezaradeného poslanca Daniela Lipšica podá návrh na ústavný súd, aby dal výklad k tomu, že väčšina v parlamente nemôže porušovať právo poslancov na zákonodarnú iniciatívu. Podľa Lipšica poslanci majú ústavné právo predkladať zákony do parlamentu a národná rada ich síce nemusí schváliť, ale musí ich prerokovať. Lipšic pripomenul, že tesne pred parlamentnými voľbami v roku 2010 parlament rokoval o množstve populistických vládnych zákonov ako zákaz dvojitého občianstva či vlastenecký zákon.

"Za 24 rokov, čo som v politike, sa toto ešte nestalo," povedal predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Podľa jeho slov sa viackrát posúvali zákony na nasledujúcu schôdzu, teraz ale po prvý raz boli vládnym Smerom vyradené a nie posunuté.

Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo vyradenie opozičných zákonov zo schôdze považuje za hrubé pošliapavanie demokracie. Vládna väčšina tak chce podľa neho zapchať ústa opozícii. Upozornil, že hoci opozícia dala dvakrát návrh na doplnenie schôdze o vyradené zákony, Smer-SD pokračoval vo svojom konaní. Opozícia podľa Freša diskutuje aj o návrhu na odvolanie predsedu parlamentu Pavla Pašku.

Poslanec za SaS Jozef Mihál zdôraznil, že opoziční poslanci reprezentujú v parlamente milión voličov. "Milión voličov nemá kto reprezentovať, ak je opozičným poslancom upreté právo predkladať zákony," dodal. Opýtal sa, čo bude s opozičnými návrhmi na októbrovej schôdzi pred komunálnymi voľbami a na schôdzach pred parlamentnými voľbami. "Vtedy nám vyradia všetky zákony?" pýta sa.

Líder OĽaNO Igor Matovič považuje postup vládnej strany za totalitu Smeru.

Vyradené opozičné návrhy presadzovali napríklad zavedenie princípu jeden mandát stačí, teda aby poslanci parlamentu nemohli pôsobiť ako starostovia, predsedovia vyšších územných celkov alebo verejnoprávnych inštitúcií. Laššáková vyradila aj návrhy, podľa ktorých by poslanci vo viacerých funkciách mohli poberať len jeden plat, respektíve aby sa kvórum pre platnosť referenda znížilo z 50 na 20 percent. Šéfka poslaneckého klubu Smeru-SD vyhodila zo septembrovej schôdze i novelu, podľa ktorej by chodníky pokryté poľadovicou či snehom mali odhrabávať obce, ktorých majetkom sú, a nie vlastníci nehnuteľností, ktoré s chodníkmi len susedia. Podľa Laššákovej sa komunálnych volieb týka aj novela, ktorá mala zakázať poslancom vykonávať advokátsku prax. Vyradila aj návrh na dvojkolovú voľbu starostu a primátora ako aj novelu, ktorá mala umožniť nezávislým kandidátom v komunálnych voľbách nominovať do volebných komisií svojich ľudí.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok