WHO má 65 rokov
Svetová zdravotnícka organizácia začala pôsobiť vo švajčiarskej Ženeve pred 65 rokmi. Na deň jej oficiálneho vzniku 7. apríla pripadá aj Svetový deň zdravia.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO, World Health Organization) je špecializovaná agentúra Organizácie Spojených národov. Vznikla oficiálne 7. apríla 1948, keď do platnosti vstúpila jej ústava po ratifikácii v 26 zo 61 signatárskych štátov. Princíp rovnosti a sociálnej spravodlivosti bol samozrejmosťou od jej vzniku.
V čase jej založenia stála pred verejným zdravotníctvom úloha obnovy základných zdravotníckych služieb v krajinách zničených druhou svetovou vojnou.
Medzi prvoradé úlohy patrilo poskytovanie liekov, očkovacích látok, kontrolovanie a zabránenie vzniku epidémií, ako aj poskytovanie pomoci utečencom. Už v tom období si zakladatelia WHO uvedomovali, že novovzniknutá organizácia by mala ponúknuť mechanizmus, pomocou ktorého by všetky krajiny sveta mohli spolupracovať v úsilí o zlepšenie zdravia populácie.
WHO teda priniesla jednotné štandardy pre liečivá, systém generických názvov pre farmaceutické produkty, medzinárodne porovnateľné štatistické údaje aj výsledky výskumov, univerzálny systém klasifikácie chorôb, poranení a úmrtí a v neposlednom rade tiež dohodu expertov o najlepších praktikách pri zvládaní množstva zdravotných problémov. V súčasnosti má WHO 194 členských štátov. Sídli vo švajčiarskej Ženeve, od 4. januára 2007 stojí na čele organizácie generálna riaditeľka Margaret Čchan z Číny.
Celosvetovým zdravotníckym problémom sa WHO venuje neustále. Vírusové ochorenie žltá zimnica si v sudánskom Dárfúre vyžiadalo za minulé tri mesiace 164 životov, uviedla v decembri 2012 WHO.
Podľa WHO na osýpky zomrelo v januári 2013 v Pakistane 103 detí. Počet obetí ešte pred koncom januára dosiahol tretinu z celkového počtu 310 obetí za celý rok 2012. Dôvodom rozšírenia osýpok bol hlavne malý počet zaočkovaných detí a ich podvýživa. Obyvatelia oblasti najviac postihnutej katastrofou v jadrovej elektrárni Fukušima v Japonsku čelia zvýšenému riziku vzniku niektorých druhov rakoviny, uviedla vo svojej správe Svetová zdravotnícka organizácia vo februári 2013.
Päť ľudí zomrelo už tento rok na vtáčiu chrípku v Kambodži, čo je nárast oproti trom obetiam za celý uplynulý rok, informovala vo februári 2013 Svetová zdravotnícka organizácia. WHO v marci 2013 oznámila, že len sedem percent svetového obyvateľstva žije v krajinách, kde existujú uspokojivé zákony o bezpečnosti premávky. WHO zároveň uviedla, že v roku 2010 zahynulo pri dopravných nehodách na celom svete približne 1,2 milióna ľudí. Zranenie v dôsledku dopravnej nehody je pritom hlavnou príčinou smrti ľudí vo veku 15-29 rokov. WHO v marci 2013 poslala zásielku so zdravotníckym materiálom do sýrskeho mesta Aleppo, v ktorom prebiehajú boje.