Poslanci veľkou väčšinou schválili trvalý euroval
Poslanci definitívne rozhodli o ratifikácii medzinárodnej zmluvy o Európskom mechanizme pre stabilitu, teda o takzvanom trvalom eurovale. Poslanci za SaS sa do poslednej chvíle pokúšali hlasovanie o ňom odložiť, avšak neuspeli.
Zmluvu musí podpísať prezident
Zmluvu ešte musí podpísať prezident Ivan Gašparovič. Praktické otázky fungovania Slovenska v mechanizme upraví nadväzujúca vnútroštátna legislatíva, ktorú snemovňa schváli pravdepodobne na nasledujúcej júlovej schôdzi.
Za ratifikáciu medzinárodnej zmluvy hlasovali všetci poslanci Smeru-SD, Mostu-Híd a SDKÚ-DS, ako aj väčšina poslancov KDH. Proti bol celý klub SaS, väčšina OĽaNO, poslankyňa KDH Monika Gibalová a nezaradení poslanci Daniel Lipšic a Jana Žitňanská.
Snemovňa odmietla návrh predsedu SaS Richarda Sulíka, aby parlament odložil hlasovanie o medzinárodnej zmluve a vyčkal na ďalší vývoj v Nemecku. Predseda KDH Ján Figeľ zase požadoval, aby sa hlasovanie odložilo až na záver aktuálnej schôdze NR SR, so svojim návrhom však tiež neuspel.
700 miliárd eur
Trvalý euroval patrí do druhej vlny balíka opatrení, ktorých cieľom je poskytnúť pomoc členskému štátu eurozóny v ťažkej finančnej situácii, a tým udržať finančnú stabilitu zoskupenia ako takého. Mechanizmus bude mať formu medzivládnej organizácie založenej členskými krajinami eurozóny.
Na rozdiel od dočaného eurovalu sa bude do trvalého prispievať priamo. Základné imanie by malo byť 700 miliárd eur, v hotovosti sa splatí 80 miliárd. Zvyšok, teda 620 miliárd, budú tvoriť záruky vo forme akcií. Slovensko sa "upíše" sumou cca 5,8 miliardy eur a v hotovosti zaplatíme piatimi splátkami asi 660 miliónov eur.
Pozrite si rozpravu poslancov k eurovalu a ich hlasovanie.
Pozrite si reakciu Richarda Sulíka na krátkom brífingu, kde hovoril o strate suverenity.