Tiché ochorenie, ktoré útočí na chrbticu aj oči. Spoznajte ho včas

9.4.2025 12:33

Tentoraz sme sa zamerali na ochorenie, pri ktorom spolupracujú dermatológovia s reumatológmi. Postihuje totiž nielen kožu, ale aj kĺby. Reč je o psoriatickej artritíde. Čo ju spôsobuje, ako sa prejavuje a hlavne ako sa lieči, o tom sme sa porozprávali s reumatologičkou Martinou Bakošovou.

ZDRAVIE-NA-TA3-PSORIATRICKÁ-ARTRITIDA
Foto: ta3

Psoriatická artritída je zápalové autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým periférne kĺby artritídou, teda bolesťou a zápalom a je asociované s postihnutím kože psoriázou. Ide o ochorenie, ktoré patrí medzi choroby vyžadujúce medziodborovú spoluprácu.

„Keď je postihnutá koža, pacientov liečia dermatovenerológovia, ak sú postihnuté kĺby, chrbtica alebo úponové ťažkosti, diagnostiku a terapiu zabezpečujú reumatológovia," vysvetľuje doktorka Bakošová.

Ochorenie sa môže prejaviť aj uveitídou, čo je zápal oka, konkrétne časti, ktorá sa nachádza medzi bielkom a sietnicou. Tento problém následne diagnostikujú a liečia oftalmológovia. Ďalším prejavom môže byť aj zápalové ochorenie čreva, ktoré patrí do kompetencie gastroenterológov.

Príčiny ochorenia

Príčiny autoimunitných ochorení, vrátane psoriatickej artritídy nie sú úplne preskúmané. Existuje genetický základ s ktorým sa človek rodí a faktory prostredia, akými sú napríklad stres, psychická alebo fyzická trauma a infekcie môžu tento genetický základ aktivovať a spustiť ochorenie.

Samotná psoriáza je častejšia u mužov. Pri rozvinutej artritíde je postihnutie medzi mužmi a ženami približne rovnaké.

„U mužov je častejšie pri psoriatickej atritíde postihnutý centrálny axiálny skelet, čo je chrbtica a sakroiliakálne kĺby, ktoré ľudovo ľudia nazývajú esíčka. U žien sa psoriatická artritída skôr prejavuje tým, že ženy sú také zraniteľnejšie, čiže majú častejšie postihnuté aj viaceré kĺby a celkovo na liečbu horšie reagujú. Muži tolerujú vyššie dávky liekov, ženy nižšie a krátko zotrvávajú na liečbe. Je horšie liečiteľné toto ochorenie z hľadiska tohto faktu,“ uviedla.

Príznaky a diagnostika

Najčastejším príznakom s ktorým prichádzajú pacienti k reumatológovi je bolesť a zápal kĺbu.

Väčšinou majú pacienti najprv psoriázu a u cca 20% psoriatikov sa do 10-15 rokov objaví artritída.

„Psoriatická artritída je typicky asymetrická, postihuje menší počet kĺbov v porovnaní s reumatoidnou artritídou. Môže mať pacient iba jeden, dva, tri kĺby zapálené," hovorí lekárka.

Pri psoriatickej artritíde sa často objavuje aj daktilitída, čo je zapálený celý jeden prst, ktorý potom vyzerá ako párok, začervenanie oka, bolesť chrbtice a zápalová bolesť chrbta, ktorá sa zhoršuje v pokoji.

Psoriatická artritída vs Bechterevova choroba

Spoločným znakom týchto dvoch chorôb je zápalová bolesť chrbta. Bechterevova choroba je častejšia u mužov a dochádza pri nej k postupnému tuhnutiu chrbtice a vytvoreniu tzv. bambusovej tyče. Pri psoriatickej artritíde sa skôr objavuje jednostranné postihnutie chrbtice.

Liečba psoriatickej artritídy

Liečba je komplexná a zahŕňa farmakologické aj nefarmakologické prístupy:

  • Nefarmakologická liečba: zahŕňa podporu pacienta, fyzioterapiu, pravidelné cvičenie a kúpeľnú liečbu. „Pacienti majú dobré skúsenosti so sírovodíkovými kúpeľmi. Liečia aj kožnú formu psoriatickej choroby a pomáhajú aj psoriatickej atritíde," odporúča doktorka.
  • Farmakologická liečba: zahŕňa nesteroidné antireumatiká, nízke dávky kortikoidov a chorobu modifikujúce lieky ako Metotrexát, ktorý pôsobí na kožu aj kĺby.

Pri zlyhaní konvenčnej liečby a agresívnych formách je indikovaná biologická liečba. Lekárka upozorňuje, že to nie je „prírodná" liečba a má svoje riziká a nežiaduce účinky.

„Vyrába sa na živých bunkách špeciálnymi biotechnológiami. V jednoduchosti by som to vysvetlila tak, že tými biotechnológiami vyrobia nejaké liečivo, ktoré presne cielene zablokuje ten chorý autoimunitný systém," vysvetľuje.

Prognóza ochorenia

Psoriatická artritída sa vyliečiť nedá, ale včasnou a správnou liečbou je možné dosiahnuť dlhodobú remisiu a zlepšiť kvalitu života pacienta.

„Pacienti, ktorí dosahujú nízku aktivitu ochorenia alebo remisiu, žijú rovnako kvalitný život ako zdraví ľudia," uzatvára doktorka Bakošová.

Viac zaujímavostí sa dozviete vo VIDEU.

Prehrať
00:00
Prehrať
Seek 10 seconds backwards
Seek 10 seconds forward
00:00 / 00:00
Stlmiť
Settings
Picture in picture
Režim celej obrazovky
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok