Klimatológ vysvetlil, čo môžeme očakávať od summitu v Glasgowe
V Glasgowe pokračuje klimatický summit. Aké sú jeho hlavné ciele a čo od neho môžeme očakávať nám povedal klimatológ Pavol Faško.
Od summitu majú mnohí veľké očakávania
Naliehavosť, očakávania a skepsa. Tieto slová podľa klimatológa Pavla Faška charakterizujú aktuálny summit COP26 v Glasgowe. Jedným z očakávaných cieľov je dohoda na redukcii produkcie oxidu uhličitého a ďalších skleníkových plynov, ako napríklad metánu.
Prečo doteraz toto úsilie zlyhávalo? Podľa Faška je problém najmä globálny. "Štáty nie sú schopné dohodnúť sa a konať jednotne. Často majú silu rôzne ekonomické ochranárske opatrenia," vysvetlil klimatológ.
Britský prírodovedec Attenborough vyzýva lídrov, aby podnikli kroky proti klimatickej zmene
Slovensko môže ísť príkladom
Malé krajiny podľa neho neprispievajú až tak výrazne k produkcii skleníkových plynov, môžu byť však príkladom pre iných. "Aj Slovensko môže byť krajinou, ktorá by mohla ukázať, ako robiť zmeny v lesnom hospodárstve. Stav našich lesov nie je dobrý, preto by sme mohli ukázať, ako to zlepšiť," spresnil Faško.
Podobne to môže byť aj so suchom v niektorých našich regiónoch. "Aj to by mohlo Slovensko riešiť a ukázať, ako vrátiť vlahu do oblastí, kde to v minulosti bolo bežné," uviedol.
Aká je klíma na Slovensku? Situácia je podľa Faška vážna. "Oteplilo sa tak, ako ešte nikdy predtým v histórii meteorologických meraní. Obdobia sucha sú dlhšie, problémom je aj obdobie búrok, intenzívny dážď môže spôsobiť lokálne povodne, škody so sebou prináša aj nárazový vietor. V lete sú to zase vlny horúčav, ktoré spôsobujú aj zdravotné komplikácie," uzavrel.