Rumunská vláda stiahne kontroverzný zákon, ktorý v krajine vyvolal búrlivé reakcie
Rumuni opäť masovo protestovali proti nariadeniu ľavicovej vlády, rušiacemu trestnosť niektorých korupčných činov. Nariadenie dekriminalizuje určité prípady zneužitia úradu. Vláda ho schválila ako naliehavý krok nevyžadujúci si súhlas parlamentu. Demonštranti vyzývajú vládu na odstúpenie.
Pod tlakom mohutných pouličných protestov rumunská vláda sľúbila, že stiahne svoje kontroverzné nariadenie, ktoré malo umožniť dekriminalizáciu niektorých korupčných trestných činov verejných činiteľov. Premiér Sorin Grindeanu informoval, že nariadenie, ktoré od svojho prijatia v utorok vyvolalo búrlivé pouličné protesty v Rumunsku i kritiku zo zahraničia, bude zrušené v nedeľu na zasadnutí vlády. "Vyhlášku zrušíme na mimoriadnom zasadaní vlády v nedeľu," uviedol Grindeanu a zdôraznil, že dokument "nenadobudne účinnosť".
Podľa nového nariadenia mal ísť politický predstaviteľ do väzenia iba v prípade, že spôsobil škodu nad 44.440 eur. Smernica takisto umožňuje skorumpovaným predstaviteľom v určitých prípadoch úplne uniknúť trestu - ak k zločinu došlo medzi členmi tej istej rodiny.
Vládne nariadenia vyvolalo takmer okamžite protesty rumunskej verejnosti. Pred parlamentný palác v hlavnom meste Bukurešť, ako aj do miest po celom Rumunsku prišli v uplynulých dňoch tisíce demonštrantov. Rumunsko, člen Európskej únie od roku 2007, dosiahlo za posledné tri roky určitý pokrok v boji proti korupcii. Na starosti ho má osobitný orgán, poverený stíhať úplatných politikov a štátnych úradníkov.