Pomáhajú nátery, nie však všade. Vandalizmus v centre mesta neutícha, sprejeri ničia fasády aj vozidlá MHD
Namiesto umeleckého zážitku zanechávajú skôr nevkusný a odpudzujúci dojem. Reč je o grafitoch, ktoré sú strašiakom pre všetky mestá. Počet nelegálnych umelcov však neustále rastie a odstraňovanie grafitov stojí samosprávy niekoľko tisíc eur ročne.
Posprejované okná, dvere či celé budovy – aj takto vyzerajú niektoré ulice v centre hlavného mesta. Sprejeri sa nezastavia pred ničím – zasahujú opustené objekty, ale aj čerstvo zrekonštruované budovy.
Pomáhajú nátery, nie však všade
„Zväčša ide o opustené prázdne objekty, alebo práve naopak, o novo zrekonštruované budovy s drevenou fasádou,“ uviedol hovorca magistrátu Bratislavy Peter Bubla.
Mesto na opakovane poškodzovaných miestach používa antigrafitové nátery. Tie však nemožno použiť na každom objekte.
„Napríklad antigrafitové nátery nie je možné používať v prípade národných kultúrnych pamiatok, čiže tam si s tým nevieme vystačiť a poradiť,“ dodal Bubla.
Kalváriu v Považskej Bystrici zničili vandali. Na kamerách nie sú, mesto si musí poradiť samo

Polícia sa spolieha aj na kamery
Vandalizmus a nelegálne grafiti monitoruje mestská polícia, najmä cez Operačné a kamerové stredisko.
„Dianie v uliciach Bratislavy v súvislosti s vandalizmom priebežne monitorujú zamestnanci kamerového strediska, zároveň sa spoliehame aj na prácu policajtiek a policajtov v teréne,“ potvrdila hovorkyňa Mestskej polície Bratislava Barbora Krajčovičová.
V mnohých prípadoch sa páchateľom podarí z miesta ujsť ešte pred príchodom hliadky. Napriek tomu sa už niekoľko prípadov podarilo objasniť.
„Darí sa hliadkam mestskej polície prichytiť takýchto ‘umelcov’ aj priamo pri čine,“ povedal Bubla.
„V minulosti sa nám podarilo zadržať viacerých vandalov, ktorí poškodzovali fasády budov. Tento rok vo februári to boli napríklad dvaja mladí muži, ktorí poškodili fasády na Špitálskej a Gagarinovej ulici,“ doplnila Krajčovičová.
Vandalizmus v Humennom: Na židovskom cintoríne niekto nasprejoval hákové kríže na dva náhrobky

Hrozí im väzenie
Za nelegálne grafiti hrozí páchateľom okrem pokuty aj trest odňatia slobody na tri až osem rokov – v závislosti od rozsahu škody.
Pod nátlakom grafitov je aj Dopravný podnik Bratislava. Denne im do depa príde zhruba desať vozidiel s čerstvým grafiti.
„Ide o pretrvávajúci problém, ktorý sa navyše v poslednom období ešte zhoršuje – najmä kvôli tomu, že farby používané v týchto sprejoch sú čoraz odolnejšie,“ vysvetlil hovorca DPB Jozef Vozár.
Zamestnanci pri čistení električiek nájdu aj viac ako 20 nápisov.
Odstraňovanie je náročné aj drahé
Čistenie vozidiel je fyzicky náročné. Dopravný podnik používa špeciálne prípravky, ktoré urýchľujú odstraňovanie a zároveň nepoškodzujú povrch.
„Používame špeciálne fólie, ktoré zabraňujú tomu, aby sa grafit uchytil, a zároveň chránia vozidlo aj pred mechanickým poškodením,“ doplnil Vozár.
Odstraňovanie nelegálnych malieb je pre mesto aj dopravný podnik finančne nákladné. „Sú to tisícky eur. Dokonca boli roky, keď sme sa pohybovali v desiatkach tisíc,“ uviedol Peter Bubla.
„Len v minulom roku sme na odstraňovanie grafitov vynaložili viac ako 30-tisíc eur,“ uzavrel Jozef Vozár.
Bratislava vyzýva autorov grafitov, aby si vybrali legálne miesta určené na tento druh umenia a neničili verejný priestor.
Nespokojných ľudí nahradila upratovacia čata. Na Dargove čistila pamätník, ktorý posprejovali vandali

Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac