Turizmus má nové pravidlá, ale aj prekážky. Americké clá ovplyvňujú aj cestovný ruch

10.4.2025 16:50

Na Slovensku chceme viac zahraničných turistov. Cestovky sa preto dohodli na zlatých pravidlách s hotelmi. Má to však háčik. Americké clá zasahujú aj cestovný ruch. Európa je v neistote a tak dovolenka alebo poznávacie zájazdy smerujú na druhú koľaj.

Cestovný ruch citlivo reaguje na zmeny

Obchodná vojna Donalda Trumpa rozhodne situáciu nezlepšuje.

“Momentálne sledujeme ako keby také zastavenie sa trošku zo strany spotrebiteľov, zvažovanie čo bude. My očakávame, že je to len nejaká odložená spotreba, že teda tie rozhodovania a tie rezervácie prídu,” povedal Marek Harbuľák, prezident Zväzu cestovného ruchu.

“Cestovný ruch je extrémne citlivý na akýkoľvek posun čohokoľvek, čo môže v človeku vyvolať nie úplne istú a pokojnú atmosféru,” vyjadrila sa Katarína Lukáčová, expertka na hotelierstvo.

Vyslali propagátorov slovenských atrakcií

Šťastie praje pripraveným a tak sme do zahraničia vyslali propagátorov slovenských atrakcií. Okrem susedov sa štátna agentúra zameriava na Škandináviu a Izrael.

“Chceme sa tiež fokusovať na vzdialené trhy. Už o niekoľko dní konkrétne najbližšiu nedeľu sa otvára slovenská expozícia na svetovej výstave v japonskej Osake,” povedala hovorkyňa Slovakia Travel Zuzana Eliášová.

“Skôr sa bude jednať o poznávacie zájazdy ako o pobytové. Treba brať do úvahy, že zahraničie má záujem navštíviť región strednej Európy,” dodal Roman Berkes, prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr.

Dohodli "zlaté pravidlá"

Lenže všetko nie je dokonalé. Medzi cestovkami a hotelmi to škrípe. Podpísali preto spoločné memorandum, v ktorom sa dohodli na akýchsi zlatých pravidlách.

“Na to, aby hotelieri mohli spolupracovať s cestovnými kanceláriami potrebujú aj nastaviť svoju obchodnú politiku, ale aj niektoré podmienky, ktoré sú diametrálne odlišné od toho, ako keď predávate cez nejaké digitálne platformy,” dodal prezident Zväzu cestovného ruchu.

“Dôležité je, aby sme dokázali vytvoriť zaujímavé projekty, produkty, ktoré oslovia zahraničného klienta,” vyjadril sa prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr.

Slovensko ročne navštívi cez milión zahraničných turistov. Väčšinou ich zláka Bratislava, Tatry a Liptov.

Témy: turizmus clá
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok