Minister Šaško sa postavil na stranu vedy. Odborníci na jeho pokyn preveria Kotlárovu analýzu

10.4.2025 13:53 , Aktualizované: 10.4.2025 14:46

Minister zdravotníctva Kamil Šaško vyjadruje plnú dôveru vede a odborným inštitúciám. Reaguje tým na kontroverzné tvrdenia splnomocnenca Petra Kotlára o vakcínach.

Šaško
Foto: SITA/Milan Illík

Minister stojí na strane vedy a faktov

Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) v plnej miere dôveruje odborným inštitúciám štátu.

Stojí plne na strane medicíny založenej na overených vedeckých faktoch a výskume renomovaných autorít SR.

Rezort zdravotníctva to uviedol v reakcii na vyjadrenia splnomocnenca pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára.

Vzniká odborná pracovná skupina

Na základe rozhodnutia vlády Šaško zriaďuje odbornú pracovnú skupinu zloženú zo zástupcov Úradu verejného zdravotníctva SR, Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Národného centra zdravotníckych informácií, Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv a Slovenskej akadémie vied.

„Táto skupina vypracuje odborné stanovisko k správe splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19,“ uviedlo ministerstvo.

Pracovná skupina k informácii splnomocnenca vlády SR Petra Kotlára o výsledkoch analýzy retenčných šarží vakcín proti ochoreniu COVID-19 nebude mať rozhodovacie kompetencie. Bude poradným orgánom ministra. Svojich zástupcov do nej navrhnú najmä zdravotnícke inštitúcie. Vyplýva to z návrhu štatútu skupiny, ktorý do pripomienkového konania predložilo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.

„Pracovná skupina je odborný poradný orgán ministra zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorý plní konzultačné, odborné a koordinačné úlohy s cieľom vypracovania odborného stanoviska a preskúmania možnosti potenciálnych opatrení v súvislosti s ústnou informáciou splnomocnenca vlády SR,“ uviedol rezort v materiáli.

Poradný orgán ministra by mohol mať podľa návrhu celkom sedem členov vrátane predsedu. Dvoch členov do tejto funkcie navrhne ministerstvo zdravotníctva, po jednom by mali mať svojich členov aj Úrad verejného zdravotníctva SR, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou SR, Národné centrum zdravotníckych informácií, Štátny ústav pre kontrolu liečiv a Slovenská akadémia vied.

Ak návrh vláda schváli v tejto podobe, všetkých členov vymenuje minister a predsedom skupiny sa stane jeden z nominantov rezortu. Funkcia člena skupiny má byť bezodplatná.

Vláda v marci zobrala na vedomie ústnu informáciu Kotlára o výsledkoch analýzy retenčných šarží vakcín proti koronavírusu. Odobrila aj doplnenie štatútu splnomocnenca. Kabinet zároveň uložil ministrovi zdravotníctva zriadiť pracovnú skupinu, ktorá má do 31. júla vypracovať odborné stanovisko a preskúmať možnosti potenciálnych opatrení v súvislosti s informáciou splnomocnenca o výsledkoch analýzy vakcín. Kotlár má počas prípravy odborného stanoviska poskytovať pracovnej skupine plnú súčinnosť.

Slovensko ostáva členom WHO

Zároveň deklarovalo, že Slovensko je a ostáva členom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Bude sa v tomto združení podľa vlastných slov správať vždy suverénne s ohľadom na svoje národnoštátne záujmy, ale zároveň s rešpektom k základným princípom WHO, medzi ktoré patrí úcta k faktom a vedecky overeným poznatkom.

(Článok pokračuje pod videom):

Vyjadrenie splnomocnenca Petra Kotlára k vakcínam:

"Všetky procesy pôsobenia Slovenska v tejto oblasti vrátane pôsobenia slovenského veľvyslanca sú plne funkčné," doplnil rezort.

Kotlár opäť šíri sporné tvrdenia

Kotlár vo štvrtok vyzval koalíciu a premiéra Roberta Fica (Smer-SD) na ukončenie očkovania mRNA vakcínami na princípe distribúcie pomocou nanotechnológie. Zopakoval tiež svoje zistenia, že všetky testované šarže vakcín sú schopné meniť ľudskú DNA, čo môže viesť k vzniku viacerých závažných ochorení.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok