Svet reaguje na Trumpove clá, nikto ale nechce obchodnú vojnu. Kto váha a kto pripravuje protiopatrenia?

3.4.2025 07:46 , Aktualizované: 3.4.2025 09:16

Británia chce na nové americké recipročné clá reagovať v pokoji, Švajčiarsko počíta s tým, že rýchlo rozhodne o ďalších krokoch. Švédsko americký postup ľutuje, nechce obchodnú vojnu.

Donald Trump clá
Foto: TASR/AP

Politici trojice krajín to v stredu uviedli v prvých vyjadreniach po tom, ako zavedenie ciel oznámil vo Washingtone prezident Donald Trump.

"Spojené štáty sú naším najbližším spojencom, takže náš prístup spočíva v zachovaní pokoja a odhodlaní uzavrieť túto dohodu, ktorá, ako dúfame, zmierni dopady toho, čo bolo dnes oznámené," uviedol vo vyhlásení britský minister obchodu Jonathan Reynolds v narážke na dohodu o hospodárskom partnerstve, o ktorej obe strany rokujú.

Zároveň však poznamenal, že Británia, ktorá teraz musí počítať s americkým clom vo výške desať percent, má k dispozícii množstvo nástrojov a nebude váhať ich použiť.

Švajčiarska prezidentka Karin Kellerová-Sutterová v krátkom vyjadrení oznámila, že vláda alpskej krajiny o svojej reakcii rozhodne rýchlo. Švajčiarsko bude čeliť clám vo výške 31 percent.

Nechcú obchodnú vojnu

"Švédsko sa bude aj naďalej zasadzovať o voľný obchod a medzinárodnú spoluprácu," reagoval na oznámené clá, ktoré sú v prípade Európskej únie na úrovni 20 percent, švédsky premiér Ulf Kristersson, podľa ktorého vzájomná obchodná spolupráca prispieva k mieru, technologickému pokroku i zníženiu globálnej chudoby.

"Preto hlboko ľutujem cestu, ktorú sa USA vydali, keď sa snažia obmedziť obchod vyššími clami. Nechceme narastajúce obchodné bariéry. Nechceme obchodnú vojnu," poznamenal s tým, že jeho krajina je na terajšiu situáciu dobre pripravená. V rámci EÚ chce využiť všetky príležitosti aktuálny vývoj zvrátiť.

Talianska premiérka Giorgia Meloniová, považovaná za Trumpovho blízkeho európskeho spojenca, podľa agentúry Reuters uviedla, že nové clá sú zlé a dodala, že dúfa v spoločnú prácu s USA a Európou na odvrátenie obchodnej vojny, ktorá by západný svet oslabila.

Ministerský predseda Austrálie Anthony Albanese povedal, že Trumpovo rozhodnutie nebolo "činom priateľa". Austrália však podľa neho zatiaľ recipročné clá nezavedie.

Brazília váha, Kanada sľubuje odplatu

Brazílska vláda zvažuje všetky možnosti, ako odpovedať na rozhodnutie Spojených štátov uvaliť desaťpercentné clo na dovoz z najväčšej juhoamerickej ekonomiky.

"Brazílska vláda vyhodnocuje všetky možné kroky na zabezpečenie reciprocity v bilaterálnom obchode, vrátane obrátenia sa na Svetovú obchodnú organizáciu, aby obhajovala legitímne národné záujmy," uviedla brazílska vláda vo vyhlásení. Ubezpečila, že zostáva otvorená dialógu, a verí, že tvrdenia USA, že clá sú recipročné, "neodrážajú realitu".

Kanadský premiér Mark Carney prisľúbil odpovedať protiopatreniami na clá uvalené americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorá podľa premiéra "zásadne mení" medzinárodný obchod.

"Budeme proti týmto clám bojovať protiopatreniami," povedal Carney. Dodal, že americké clá na oceľ, hliník a autá "priamo postihnú milióny Kanaďanov". Predseda kanadskej vlády však uznal, že Trumpove posledné oznámenie "zachovávajú množstvo dôležitých prvkov nášho vzťahu, obchodného vzťahu medzi Spojenými štátmi a Kanadou".

Južná Kórea, Čína a Japonsko reagujú

Kórejský premiér Han Duk-so, ktorý je súčasne úradujúcou hlavou štátu, nariadil mimoriadne opatrenia na podporu podnikov, ktoré pocítia dopady amerických ciel, vrátane ciel na dovoz automobilov. Uviedla to vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na juhokórejské ministerstvo priemyslu.

Han na stretnutí s ministrom financií a ďalšími najvyššími predstaviteľmi požiadal ministra priemyslu, aby aktívne rokoval s Washingtonom o minimalizácii dopadu amerických recipročných ciel.

Čína vyzvala Spojené štáty, aby okamžite zrušili jednostranné clá, a pohrozila protiopatreniami, aby ochránila svoje práva a záujmy, uviedlo vo štvrtok ministerstvo obchodu a vyzvalo USA, aby riešili nezhody s obchodnými partnermi prostredníctvom rovnoprávneho dialógu, napísala agentúra Reuters. Čínske ministerstvo podľa agentúry AFP upozornilo, že nové americké clá "nerešpektujú pravidlá medzinárodného obchodu a vážne poškodzujú práva a záujmy" dotknutých strán.

Japonsko dôrazne vyzvalo Spojené štáty, aby zrušili svoje rozhodnutie o zavedení ciel, ktoré sú v rozpore s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a poškodia globálnu ekonomiku a medzinárodný obchod.

"Máme vážne obavy ohľadom toho, či sú clá v súlade s pravidlami WTO a obchodnou dohodou medzi Japonskom a USA," uviedol úrad v tlačovej správe.

Nové americké clá sú "extrémne poľutovaniahodné", uviedol pred novinármi japonský minister hospodárstva, priemyslu a obchodu Jodži Muto.

Pozrite si prejav Donalda Trumpa, v ktorom oznámil recipročné clá.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok