Problém s medveďmi sa môže zhoršiť, kritizujú aktivisti. Fico: Nemôžeme sa báť chodiť do lesa

2.4.2025 12:19 , Aktualizované: 2.4.2025 12:20

Organizácie iniciatíva My sme les, WWF Slovensko, Aevis, Via Iuris reagujú na vládu. Tá v stredu vyhlásila mimoriadnu situáciu vo väčšine okresov Slovenska a povolila odstrel 350 medveďov.

Robert Fico
Foto: TASR/Jakub Kotian

Pre výskyt medveďa vyhlásila vláda mimoriadnu situáciu v niekoľkých okresoch. Bude platiť od stredy 14.00 h. Vláda schválila aj mimoriadny zásah do populácie medveďa hnedého v počte 350 jedincov na základe správy Štátnej ochrany prírody SR.

Minister životného prostredia Taraba pripomenul, že mimoriadna situácia predpokladá odstránenie všetkých vnadísk a budú jasné pokyny, čo sa má s medveďmi robiť. Odstrel podľa neho budú robiť zásahové tímy a nie poľovníci.

Premiér Robert Fico na tlačovej konferencii uviedol, že išlo o "mimoriadne citlivé rozhodnutie". "Nemôžeme žiť v krajine, v ktorej sa ľudia boja chodiť do lesa," povedal.

Situácia sa vraj môže zhoršiť

Tento krok považujú organizácie za nesystémový a môže situáciu s medveďmi zhoršiť. Rozhodnutie je podľa nich neodborné a môže viesť k plytvaniu verejnými financiami a zbytočnému obmedzovaniu práv a slobôd občanov. Sú presvedčení, že doterajšie vyhlásené mimoriadne situácie efekt nepriniesli.

"Vyhlásenie mimoriadnej situácie je možné len vo výnimočnom prípade, ak existuje reálne ohrozenie života, zdravia alebo majetku obyvateľov. Zo zákona pritom vyplýva aj povinnosť, že počas vyhlásenej mimoriadnej situácie sa musia robiť opatrenia na odstránenie príčin nežiaduceho stavu, čo v prípade mimoriadnej situácie pre výskyt medveďa hnedého znamená napríklad aj odstraňovanie vnadísk," uviedli v stanovisku.

Odborníci majú obavy

Rastislav Mičaník z organizácie Aevis vyjadril obavy, že mimoriadna situácia môže byť zneužitá na politické ciele ministra životného prostredia Tomáša Tarabu. Ten by mohol na jej základe udeliť výnimku na odstrel stoviek medveďov, ktorú považujú za nezákonnú. Podľa Aevisu by Slovensko v dôsledku takéhoto kroku mohlo v budúcnosti čeliť postihom zo strany Európskej únie pre ohrozenie populácie medveďa hnedého, ktorý patrí medzi chránené druhy európskeho významu.

Odborník na medvede Marián Hletko z iniciatívy My sme les považuje za neakceptovateľné, aby sa mimoriadna situácia udržiavala umelo na základe nešpecifikovanej hrozby. Podľa neho sa neprehodnocuje opodstatnenosť jej trvania a neposudzujú sa reálne dôvody podložené konkrétnymi skutkovými okolnosťami. Upozorňuje, že zbytočne dochádza k zaťažovaniu zložiek krízového riadenia a úrady môžu kedykoľvek obmedziť pohyb verejnosti v lesoch.

Podľa odborníkov ani masívny odstrel medveďov nedokáže zabezpečiť nulové riziko náhodných tragických stretov človeka s medveďom. Ako príklad udali Poľsko, kde začiatkom 20. storočia žilo iba šesť až 15 medveďov, vrátane mláďat. Napriek tomu sa v roku 1927 v blízkosti hranice so Slovenskom udiali hneď dva smrteľné útoky medveďa na ľudí.

O situácii s medveďmi a problematike ich premnoženia sa vyjadril ešte pred rokovaním vlády minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok