Milióny pre šport, ale nie pre študentov či obete násilia. Poslanci rokovali (+súhrn odhlasovaných návrhov)

1.4.2025 09:40 , Aktualizované: 1.4.2025 18:38

Parlament schválil navýšenie rozpočtu Fondu na podporu športu na 60 miliónov eur ročne. Opozičné návrhy týkajúce sa pomoci obetiam násilia, školného či vodárenstva poslanci odmietli.

Poslanci Národnej rady v utorok (1. apríla) pokračujú piatym rokovacím dňom aktuálnej 33. schôdze.

Súhrn parlamentom odhlasovaných návrhov:

Posun do druhého čítania:

Zlepšenie podmienok výkonu profesionálneho náhradného rodičovstva

Ministerstvo práce plánuje zmeny v oblasti profesionálneho náhradného rodičovstva. Cieľom je najmä skvalitnenie starostlivosti o deti so zdravotným postihnutím, ktoré sú na základe rozhodnutia súdu umiestňované do centier pre deti a rodiny.

Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o profesionálnych náhradných rodičoch, ktorý poslanci posunuli do druhého čítania.

„Prioritou je, aby čo najviac detí umiestnených v centrách, a to vrátane detí so zložitým zdravotným znevýhodnením, vyrastalo v profesionálnych náhradných rodinách. Na druhej strane je nevyhnutné zabezpečiť bezpečnosť detí a znížiť riziko, že profesionálni náhradní rodičia nebudú vedieť utvoriť také podmienky vo svojom domácom prostredí alebo zo svojho domáceho prostredia, ktoré zodpovedajú potrebám dieťaťa,“ uviedlo ministerstvo v dôvodovej správe.

Rokovanie v parlamente sledovala aj redaktorka Barbara Štefanovičová:

Zvýšenie poplatkov za patenty a ochranné známky

Právna ochrana registrovaných technických riešení, dizajnov či patentov by sa mala predražiť. Vyplýva to z vládneho návrhu novely patentového zákona, ktorý posunuli poslanci do druhého čítania.

Novela upravuje aj zavedenie právnej úpravy náhrady trov konania, ktoré vznikajú účastníkom sporových konaní pred Úradom priemyselného vlastníctva.

Zmeny sadzobníka správnych poplatkov v časti priemyselné práva sú navrhnuté na princípoch zohľadnenia inflácie od poslednej zmeny správnych poplatkov a zaokrúhľovanie sadzieb na desiatky eur. „Súčasne bolo však potrebné zobrať do úvahy konkurencieschopnosť národných systémov ochranných známok a dizajnov voči systémom ochrannej známky EÚ a dizajnu EÚ, preto poplatky za podanie prihlášky ochrannej známky, za obnovu zápisu ochrannej známky, za podanie prihlášky dizajnu a za predĺženie platnosti dizajnu sú upravované minimálne,“ uviedol ÚPV v dôvodovej správe k materiálu.

Úpravy v chránených územiach

Úpravu aktivít, ktoré sú povolené alebo zakázané v chránených územiach, by mala priniesť novela zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorú poslanci posunuli do druhého čítania.

Predložili ju poslanci zo SNS. Návrhom chcú posilniť ochranu vlastníckeho práva, zabezpečiť proporcionalitu v zásahoch do práv súkromných vlastníkov a zlepšiť transparentnosť a predvídateľnosť právnych procesov v oblasti ochrany prírody.

Na území, na ktorom platí druhý stupeň ochrany, by sa mala zakázať hospodárska činnosť na pozemkoch bez preukázania právneho dôvodu na ich užívanie a predchádzajúceho písomného súhlasu vlastníka alebo správcu pozemku.

Uľahčenie prístupu verejnosti k finančným informáciám

Riadnemu a efektívnemu fungovaniu jednotného európskeho miesta prístupu (ESAP), ktorého cieľom je uľahčiť verejnosti prístup k informáciám z finančnej oblasti, má pomôcť návrh novely zákona o cenných papieroch a investičných službách.

Poslanci posunuli právnu normu do druhého čítania.

Zvýšenie hornej hranice miestneho poplatku za rozvoj miest a obcí

Horná hranica sadzby miestneho poplatku za rozvoj sa má zvýšiť na základe vývoja cien stavebných prác, materiálov a pozemkov za roky 2018 až 2023.

Ďalšia zmena by sa mala týkať rozšírenia možností výnosu z poplatku na rozvoj na okruh ďalších oprávnených výdavkov. Vyplýva to z poslaneckého návrhu novely zákona o miestnom poplatku za rozvoj, ktorý posunuli poslanci do druhého čítania.

„Zvyšuje sa horná hranica sadzby miestneho poplatku za rozvoj z dôvodu inflácie a tým súvisiaceho masívneho nárastu cien stavebných materiálov a stavebných prác. Zavádza sa možnosť pre obce vyhodnocovať pozitívny vplyv investície na rozvoj komunity formou zvýhodneného miestneho poplatku za rozvoj, napríklad pre malometrážne nájomné byty, pri ktorých je žiaduce zvýhodniť takúto investíciu pred inými, pre obyvateľov obce menej výhodnými investíciami,“ uviedli koaliční poslanci ako predkladatelia návrhu.

Úprava postupov riešenia krízových situácií bánk

Znižovanie rizík v bankovom sektore, posilňovanie odolnosti regulovaných subjektov voči prípadným ekonomickým otrasom, a tým posilnenie slovenského finančného systému.

To sú ciele návrhu novely zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu, ktorý poslanci posunuli do druhého čítania. Legislatívnou zmenou sa má do slovenského právneho poriadku prevziať novelizovaná európska smernica o ozdravení a riešení krízových situácií (BRRD).

Úprava colného zákona podľa poznatkov z praxe

Spresnenie ustanovení o výkone colnej kontroly tovaru a výške súvisiacich nákladov je jedným z cieľov návrhu novely colného zákona, ktorý poslanci posunuli do druhého čítania.

Ministerstvo financií v predloženej právnej norme zapracovalo poznatky z uplatňovania zákona v praxi.

Automatické získavanie informácií o kryptoaktívach Finančnou správou

Poskytovatelia služieb kryptoaktív by mali v budúcnosti povinne oznamovať finančnej správe informácie o kryptoaktívach slúžiacich na platobné a investičné účely. Tá ich bude následne vymieňať s príslušnými orgánmi iných krajín.

Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o automatickej výmene informácií o finančných účtoch na účely správy daní, ktorý poslanci posunuli do druhého čítania.

Cieľom je prevziať novelizovanú európsku smernicu o administratívnej spolupráci v oblasti daní, tzv. DAC8. Ide o súčasť medzinárodnej spolupráce pri boji s daňovými únikmi v rámci Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Úprava zdanenia zemného plynu a skvapalnených uhľovodíkov

Úprava zdanenia skvapalnených plynných uhľovodíkov a zemného plynu, ktoré sa používajú ako pohonná látka, či znižovanie administratívnej záťaže. To sú hlavné ciele návrhu novely zákona o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu z dielne ministerstva financií, ktorý poslanci posunuli do druhého čítania.

Vypustiť sa má osobitné ustanovenie pre stlačený zemný plyn (CNG), pretože aktuálne platná európska smernica nerozlišuje zdanenie pre CNG a skvapalnený zemný plyn (LNG).

„Predmetom dane by bol zemný plyn ako taký, a to bez ohľadu na to, či sa ako pohonná látka alebo palivo bude používať v stlačenej forme alebo v skvapalnenej forme,“ priblížil rezort financií.

Definitívne schválenie:

Nový zákon o bezpečnosti výrobkov

Bezpečnosť všetkých druhov výrobkov, či už predávaných online alebo v kamennom obchode, a úroveň ochrany spotrebiteľov by sa mala zlepšiť. Vyplýva to z nového zákona o všeobecnej bezpečnosti výrobkov, ktorý poslanci definitívne schválili. Zákon nadväzuje na usmernenia zo strany Európskej únie (EÚ).

„Nebezpečné výrobky môžu mať pre spotrebiteľov a občanov veľmi negatívne dôsledky. Všetci spotrebitelia vrátane tých najzraniteľnejších, ako sú deti, staršie osoby alebo osoby so zdravotným postihnutím, majú právo na bezpečné výrobky, preto je nevyhnutné, aby spotrebitelia mali k dispozícii dostatočné prostriedky na presadzovanie uvedeného práva a aby členské štáty EÚ mali k dispozícii primerané nástroje a opatrenia na presadzovanie predmetného nariadenia,“ priblížilo Ministerstvo hospodárstva SR ako predkladateľ návrhu.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 / 2 Ďalšia strana
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"