SpaceX odštartoval historický vesmírny let. Raketa vyniesla na polárnu dráhu štyroch astronautov
Raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX vyniesla štyroch astronautov na polárnu obežnú dráhu v rámci niekoľkodňovej súkromnej misie Fram2.
Misia na polárnu obežnú dráhu
Veliteľom posádky je maltský podnikateľ v oblasti kryptomien Chun Wang, informovali svetové agentúry. SpaceX sa touto misiou zapísala do vesmírnej histórie, keď ako prvá spoločnosť vyslala ľudskú posádku na polárnu obežnú dráhu, čo sa doteraz nikomu inému nepodarilo.
Misia na polárnu obežnú dráhu znamená, že kozmická loď s ľudskou posádkou bude počas obehu okolo Zeme prelietavať nad južným a severným pólom.
Predchádzajúce misie s ľudskou posádkou leteli zo západu na východ a využívali rotáciu Zeme na udržiavanie menšieho sklonu voči rovníku.
Dušan Majer, šéfredaktor portálu Kosmonautix.cz, uviedol, že Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) má sklon k rovníku približne 53 stupňov a že rekord držal bývalý Sovietsky zväz so sklonom letu približne 65 stupňov. Polárna dráha má sklon 90 stupňov k rovníku.
Vymenia astronautov uviaznutých na ISS. Z Floridy úspešne odštartovala raketa spoločnosti SpaceX

Chcú posúvať hranice a zdieľať poznatky
Wang a jeho traja kolegovia odštartovali na palube modulu Crew Dragon spoločnosti SpaceX v pondelok o 21:47 miestneho času (v utorok o 3:47 EDT) z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Očakáva sa, že ich misia okolo zemských pólov bude trvať tri až päť dní, počas ktorých vykonajú 22 výskumných experimentov zameraných najmä na účinky vesmírneho letu a nízkej gravitácie na ľudský organizmus.
Wang už osobne navštívil polárne oblasti, ale chcel ich vidieť z vesmíru. Cieľom cesty je tiež „posúvať hranice a zdieľať poznatky“, povedal podnikateľ pred štartom.
Spolu s Wangom sú na palube aj nórsky filmár Jannicke Mikkelsen, nemecká výskumníčka robotiky Rabea Rogge a austrálsky polárny sprievodca Eric Philips.
Ide o šiesty let súkromných astronautov, ktorý organizuje spoločnosť SpaceX miliardára Elona Muska, informovala agentúra AP.