Grónsky premiér Trumpovi: Spojené štáty ostrov nezískajú. Určí si svoju budúcnosť sám, odkázal Nielsen
Spojené štáty ostrov Grónsko nezískajú, uviedol nový premiér tejto arktickej krajiny Jens-Frederik Nielsen. Reagoval tak na vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené štáty chcú nad rozľahlým ostrovom prevziať kontrolu.

„Prezident Trump hovorí, že Spojené štáty získajú Grónsko. Dovoľte mi, aby som sa vyjadril jasne: Spojené štáty ho nezískajú. Nepatrí nikomu inému. Svoju budúcnosť si určujeme sami,“ uviedol Nielsen na facebooku.
Na tvrdenia amerického prezidenta o prevzatí Grónska odporučil reagovať s pokojom. „Nemali by sme reagovať so strachom,“ dodal. Nielsen sa premiérskej funkcie ujal len pred niekoľkými dňami, keď stál na čele širokej koalície, ktorá zahŕňa štyri z piatich grónskych parlamentných strán.
Trump hovorí o hotovej veci
Trump v rozhovore s NBC News potvrdil, že viedol úplne vážne rozhovory ohľadom anexie tohto autonómneho územia patriaceho Dánsku. „Grónsko získame. Áno, stopercentne,“ citovala agentúra Reuters z rozhovoru.
Počas piatkovej návštevy americkej vojenskej základne na severe Grónska americký viceprezident J.D. Vance obvinil Dánsko z nedostatočných investícií do ľudí a bezpečnosti v Grónsku. Povedal, že by Grónsku bolo lepšie „pod bezpečnostným dáždnikom Spojených štátov“.
USA potrebujú Grónsko, aby zabezpečili svetový mier, tvrdí Trump. Pohrozil tiež Iránu, že sa budú diať "zlé veci"

Dánsky minister zahraničia Lars Lökke Rasmussen k tomu uviedol, že Kodani sa nepáči rétorika, ktorú Trumpova administratíva vo vzťahu k Dánsku a Grónsku používa. Kodaň je ale podľa neho otvorená diskusii. Pripomenul vojenskú dohodu s USA z roku 1951, ktorá umožňuje výrazné posilnenie americkej vojenskej prítomnosti v Grónsku.
Najväčší ostrov sveta má geostrategický význam a zároveň disponuje veľkým nerastným bohatstvom. Obyvatelia Grónska Trumpove plány z veľkej väčšiny odmietajú, zároveň si ale želajú nezávislosť od Dánska. V Grónsku žije okolo 56 000 ľudí.