Dopravné nehody, silné krvácanie, infarkt či bezvedomie. Vedeli by ste podať prvú pomoc?
Dopravné nehody, silné krvácanie, infarkt či bezvedomie. Situácie, pri ktorých ide doslova o sekundy. Napriek tomu by si iba jeden človek z desiatich trúfol podať prvú pomoc. Záchranári zdôrazňujú, že aj nedokonalá pomoc je lepšia, ako žiadna.
12 minút a 11 sekúnd. Približne za taký čas dorazí k pacientovi sanitka. Dovtedy je záchrana života doslova v rukách svedkov či okoloidúcich. Najväčšou chybou je neurobiť vôbec nič. Prvá pomoc podľa záchranárov nie je jadrová fyzika a zvládne ju každý.
„Pre nás je základ zistiť, či ten človek je pri vedomí, čiže osloviť ho, zatriasť ním. Následne či ten človek dýcha, urobiť nejaký zákon hlavy toho človeka,“ povedal vedúci operátor KOS ZZS Bratislava Dalibor Pavlík.
„Jednu ruku dáme na čelo, 2 prsty pod bradu a hlavu zakloniť. Kontrolujeme, či pacient dýcha. Robíme to tak, že svoje ucho nakloníme nad nos a ústa dotyčného tak, aby naše oči smerovali na hrudník,“ vysvetlil lekár záchrannej zdravotnej služby ZaMED Martin Michalov.
Ako resuscitovať?
Kým sa pacient nadýchne môže to trvať aj pár sekúnd. Ak dýcha pomaly a nepravidelne, prípadne vôbec, stláčame hrudník. Krok po kroku vás naviguje aj operátor tiesňovej linky. Telefonát odporúčajú mať na reproduktore, aby ste mali obe ruky voľné.
„Odhalíme hrudník postihnutého a v strede hrudníka na hrudnú kosť položíme túto časť našej ruky druhú ruku dáme na ruku, ktorá je na hrudníku. Prekrížime si prsty a ideme stláčať hrudník. Hlboko a do hĺbky 5 až 6 centimetrov s frekvenciou 100 až 120 za minútu,“ opísal resuscitáciu Michalov.
„Ak ten človek podáva tú prvú pomoc a ten druhý od neho závislý, je vhodné, aby na tom mieste ostal. Ak je problém napríklad s nejakou alokáciou, človek, ktorý je dezorientovaný alebo si udrie hlavu, môže sa javiť normálne, ale za chvíľku z toho miesta ujde,“ vysvetlil Pavlík.
„Čas na záchranu mozgu je približne 3 minúty. 3 minúty však trvá len telefonát na tiesňovú linku,“ poznamenal Michalov.
Zariadenia sociálnych služieb by mali pribúdať ako huby po daždi. Rezort práce na to vyčlenil prostriedky

Strach z dýchania z úst do úst
Často je bariérou prvej pomoci strach z dýchania z úst do úst. To záchranári laikom ani neodporúčajú. Stopky bežia aj pri krvácaní. Na ranu treba silno tlačiť a prípadne použiť škrtidlo. To ale nie je bežnou súčasťou napríklad autolekárničky, no záchranári odporúčajú si ho dokúpiť.
„Opäť mnoho detí nebolo oživovaných, preto, že ľudia si pamätali, že pri deťoch je to nejako inak a nevieme ako presne, aby sme neurobili niečo zlé, tak radšej nebudeme robiť nič. A to je to najhoršie, čo sa môže stať. Ak použijeme pri deťoch rovnaký postup resuscitácie ako pri dospelých urobíme dobre,“ dodal Michalov.
Podať prvú pomoc sme povinní všetci, ak pri tom nie je ohrozený náš vlastný život. Štatisticky sú to práve naši najbližší, komu ju dávame. Pomôcť môžu aj kurzy, no tie by sme si mali podľa Európskej resuscitačnej rady každého pol roka obnoviť.