Zemetrasenie v Mjanmarsku si vyžiadalo vyše 1 600 obetí. Po kolapse budov a prepadnutí ciest hrozí pretrhnutie hrádze
Počet obetí piatkového mohutného zemetrasenia v Barme stúpol už na 1644, uviedla podľa agentúry AFP vládnuca vojenská junta. Predchádzajúca bilancia mala 1002 mŕtvych a vyše 2300 zranených.
Zemetrasenie o sile 7,7 stupňa udrelo v piatok okolo 12:50 miestneho času (7:20 SEČ), epicentrum sa nachádzalo neďaleko Mandalaje, druhého najväčšieho mesta Barmy, ktoré má 1,6 milióna obyvateľov. Otrasy v mnohých oblastiach viedli k zrúteniu budov a spôsobili aj ďalšie rozsiahle škody.
Barmská vláda oficiálne požiadala o zahraničnú pomoc po ničivom zemetrasení, dostalo ju aj české veľvyslanectvo v Rangúne. Rádiožurnálu to povedal vedúci tamojšieho úradu Petr Starý. Dostalo ju viac štátov, jej detaily sa v tejto chvíli riešia.
Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár v sobotu vyjadril sústrasť rodinám obetí zemetrasenia.
"Slovensko vyjadruje sústrasť rodinám a pozostalým obetí tragickej prírodnej katastrofy, ktorá si v Thajsku a Mjanmarsku vyžiadala ľudské životy, zranených a rozsiahle materiálne škody. V tejto ťažkej chvíli ostávame v myšlienkach s občanmi oboch krajín a vyjadrujeme im našu solidaritu. Všetkým zraneným želám skoré uzdravenie," uviedol podľa vyhlásenia slovenského ministerstva Blanár.
Bez elektriny, pod troskami: Ľudia čakajú na pomoc
"Zasiahnutá bola infraštruktúra, ako sú cesty, mosty a budovy, čo spôsobilo straty na životoch a zranenia civilistov. V postihnutých oblastiach sa v súčasnosti uskutočňujú pátracie a záchranné operácie," uviedla junta v skoršom vyhlásení.
Vo väčšine metropoly Neipyijto naďalej nefunguje elektrina či internet, poškodené je množstvo ciest a úplne zničené sú aj niektoré budovy, v ktorých bývali vládni zamestnanci. Agentúra AFP napísala, že vyše 90 ľudí je pravdepodobne uväznených v troskách dvanásťposchodovej budovy v Mandalaji, ktorá sa v dôsledku otrasov zrútila. Záchranári sa ich snažia dostať von.
Na mnohých miestach ázijskej krajiny sa ľudia pokúšajú svojich príbuzných vyslobodiť len za pomoci rúk a jednoduchých nástrojov, pretože nemajú k dispozícii ťažkú techniku.
Z analýzy satelitných snímok podľa agentúry AP okrem iného vyplynulo, že sa zrútila riadiaca veža letiska v metropole Neipyijto. Či niekto zomrel, nie je jasné, ale je pravdepodobné, že v čase zemetrasenia vo veži boli ľudia.
Svedectvá z Bangkoku
"Bola som na šiestom poschodí vyššej budovy. Práve som si vzala tabletku proti bolesti hlavy. Ale asi po desiatich minútach som začala pociťovať závrat. Chvíľu mi trvalo, kým som si uvedomila, že to nie je v mojej hlave, ale že nastalo zemetrasenie. Ľudia začali behať a kričať, bola to číra panika. Na zemetrasenia v Bangkoku nie je nikto zvyknutý," opísala Mai Hong Hai, mladá vietnamská podnikateľka, ktorá bola v thajskom hlavnom meste.
Pre ňu osobne to bola prvá skúsenosť so zemetrasením. "Videla som, ako sa na stenách objavujú praskliny, ako zo stropu padá prach. Keď som zamierila k núdzovému východu, počula som, ako všade padajú veci. Bolo to desivé," opísala pre CNN Prima News.
Vláda obyvateľov tiež varovala pred možnými následnými otrasmi.
Padajúce strechy a mrakodrap
V dôsledku silných otrasov sa zrútil mrakodrap vo výstavbe v parku Chatuchak, pričom celá výšková budova sa zrútila v priebehu niekoľkých sekúnd. Podľa miestnych záchranárov sa v čase zrútenia nachádzalo v 30-poschodovej budove približne 50 ľudí, z ktorých sedem je pravdepodobne zranených, zatiaľ čo zvyšných 43 zostalo uväznených pod troskami.
"Bol som práve vonku, v blízkosti King Power Mahanakhon, našej najvyššej budovy v Thajsku. Chystal som sa na stretnutie, a potom to zrazu prišlo. V zemi sa objavili trhliny a spolu s kolegom sme videli, ako sa mrakodrapy kývajú zo strany na stranu. Kývali sa ako prúty. Na zemetrasenia nie sme vôbec zvyknutí, ani naša architektúra, snáď okrem spomínaného mrakodrapu, ktorý je na niečo také našťastie pripravený. Napriek tomu sme sa báli, že sa to na nás všetko zrúti. Všetky budovy v mojej oblasti boli nejakým spôsobom poškodené, na niektorých miestach sa zrútili celé strechy a steny," povedal redaktorovi thajský fotograf Ukit Suwannarat.
VIDEO: V Bangkoku sa po silných otrasoch zrútil rozostavaný mrakodrap. Zemetrasenie bude mať tisíce obetí, tvrdia experti

Ďalšia hrozba pre obyvateľov
Organizácia Červený kríž hlásila ničivé škody vo vojnou zmietanej krajine. Zároveň existujú obavy, že sa hrádze na rieke Iravadi môžu pretrhnúť, pokiaľ došlo k ich poškodeniu.
Mjanmarská vláda vyhlásila v šiestich regiónoch núdzový stav. Vodca mjanmarskej junty generál Min Aun Hlain vyzval všetky krajiny a organizácie, aby pomohli pri odstraňovaní následkov.
„Chcel by som vyzvať každú krajinu, každú organizáciu alebo kohokoľvek v Mjanmarsku, aby prišiel a pomohol. Ďakujem,“ upresnil Hlain. Zároveň žiadal o vynaloženie obrovského úsilia pri odstraňovaní následkov a povedal, že „otvoril všetky cesty pre zahraničnú pomoc“.
OSN a WHO pripravujú pomoc, India a Čína už konajú
Generálny tajomník OSN António Guterres uviedol, že svetová organizácia sa už mobilizuje, aby reagovala na žiadosť Mjanmarska o medzinárodnú pomoc.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tiež oznámila, že mobilizuje svoje logistické centrum v Dubaji, aby pripravilo zásoby. WHO zároveň spustila reakciu na núdzovú situáciu.
Zemetrasenie zrovnalo so zemou budovy, zvalilo mosty a poničilo cesty na celom území Mjanmarska. Otrasy bolo cítiť aj v Thajsku, Číne a Indii. Agentúra AFP uviedla, že došlo aj k zrúteniu 30-poschodového rozostavaného mrakodrapu v Thajsku.
India a Čína už oznámili dodávky humanitárnej pomoci do Mjanmarska, informuje agentúra AFP.
Zemetrasenie len pár kilometrov od Slovenska. Otrasy cítili obyvatelia v niekoľkých mestách

Čínsky prezident Si Ťin-pching „vyjadril hlboký zármutok“ nad dopadom zemetrasenia a uviedol, že Peking je „ochotný poskytnúť Mjanmarsku potrebnú pomoc na podporu ľudí v postihnutých oblastiach“, uviedlo čínske ministerstvo zahraničných vecí.
Peking vyslal do Mjanmarska 82-členný tím záchranárov, ktorý podľa čínskej televízie CCTV dorazil do mesta Rangún. Čínska vláda poskytne Mjanmarsku aj núdzovú humanitárnu pomoc vo výške 13,8 milióna dolárov, dodávky ktorej by sa mali začať v pondelok.
Humanitárnu pomoc poskytla aj India, ktorej lietadlá už v krajine pristáli. Podľa indického ministra zahraničných vecí Subrahmanjama Džajšankara dopravné lietadlo C-130 do krajiny dodalo hygienické pomôcky, prikrývky, potravinové balíčky a ďalšie potrebné veci.
„Tento let sprevádza aj pátrací a záchranný tím a lekársky tím... Vývoj situácie budeme naďalej monitorovať a ďalšia pomoc bude nasledovať,“ dodal Džajšankar. Podľa AFP poslala v sobotu India do Mjanmarska ďalšie štyri lietadlá a dve lode.
Indický premiér Naréndra Módí vyjadril „hlbokú sústrasť nad stratami na životoch“ pri zemetrasení. „India ako blízky priateľ a sused je v tejto ťažkej chvíli solidárna s mjanmarským ľudom,“ napísal Módí na sociálne siete.
Britský kráľ Karol III. na platforme X tiež vyjadril „najhlbšiu možnú sústrasť“ obetiam tohto zemetrasenia.