Francúzsko a Británia sú pripravené vyslať armádnych expertov na Ukrajinu. Vyplynulo to zo samitu v Paríži
Francúzsko a Británia sú pripravené vyslať armádnych expertov na Ukrajinu. Vyplynulo to zo včerajšieho (28.3.) samitu v Paríži. Británia a Francúzsko zdôrazňujú, že pôjde o expertné jednotky, ktoré majú pomôcť s prípravami na mier a nepôjdu na frontovú líniu.
V Paríži rokovala takzvaná koalícia ochotných. Ide o zástupcov vyše 30 krajín, ktoré chcú pomáhať Ukrajine. Okrem európskych štátov ide napríklad aj o Austráliu či Kanadu. Slovensko ani Maďarsko naopak na rokovaní opäť neboli.
Spoločný postup
Hlavnou témou bolo určiť spoločný postup, ako Ukrajine pomôcť dosiahnuť mier. Francúzsko a Británia prišli s návrhom vyslať na Ukrajinu expertné mierové vojenské jednotky. Tie by nešli na frontovú líniu, no pomáhali by Ukrajine s udržiavaním prímeria. Na takýto krok je ale podľa niektorých priskoro.
„Otázka je predčasná, je to vo vzduchu, ale ešte nie na stole,“ povedal český premiér Petr Fiala.
Súhlas ostatných nepotrebujú
A hoci v tomto bode nenašli lídri zhodu, francúzsky prezident hovorí, že súhlas ostatných nepotrebujú.
„Toto je francúzsko-britský návrh, ktorý vznikol na želanie Ukrajiny. Niektoré ďalšie štáty signalizujú, že by sa k nemu pripojili. Dnes síce v tejto otázke nepanuje jednomyseľná zhoda, my ale nepotrebujeme jednomyseľnosť, aby sme do toho išli,“ vysvetlil francúzsky prezident Emmanuel Macron.
Kedy presne by expertné tímy Británie a Francúzska na Ukrajinu išli, zatiaľ nie je jasné. A hoci v tejto otázke nepanuje všeobecná zhoda, tá naopak padla v tom, že krajiny nie sú ochotné poľaviť z protiruských sankcií. O tom sa začalo hovoriť ako o možnom ústupku voči Moskve v kontexte mierových rokovaní, ktoré vedú Spojené štáty súbežne s Ukrajinou a Ruskom. Iniciatíva sa však v Paríži s pochopením nestretla.
„Je jasné, že Rusko aktuálne nemá záujem o skutočný mier. Zrušiť sankcie by bolo v túto chvíľu chybou,“ vysvetlil dosluhujúci nemecký kancelár Olaf Scholz.
Erdogan telefonoval s Putinom. Rokovali o obnovení Čiernomorskej dohody, ktorá by Ukrajine zaručila bezpečný prejazd lodí

Ďalšie sankcie
Lídri naopak hovoria o ďalšom rozšírení sankcií. Ak by ich však schvaľovali na úrovni Európskej únie, môže 27 naraziť na odpor Viktora Orbána.
„Chceme predĺžiť sankcie voči Rusku a tu s Budapešťou nemôžeme počítať. Potrebujeme hľadať cestu, ktorá umožní spoločnú európsku politiku voči Rusku, aj keď Maďarsko o to nebude mať záujem,“ povedal poľský premiér Donald Tusk.
A kým lídri rokovali o ďalšie pomoci Kyjevu, Ukrajina čelila ďalším dronovým útokom. Ich terčom sa stalo napríklad aj mesto Charkov, kde bezpilotné lietadlá opäť zasiahli obytné štvrte.