Do Grónska zamieri americká delegácia na čele s viceprezidentom J. D. Vanceom. Zmenili svoj pôvodný plán

27.3.2025 17:05 , Aktualizované: 27.3.2025 22:41
Prehrať
00:00
Prehrať
Seek 10 seconds backwards
Seek 10 seconds forward
00:00 / 00:00
Stlmiť
Settings
Picture in picture
Režim celej obrazovky

Do Grónska zajtra (27.3.) zamieri americká delegácia na čele s viceprezidentom J. D. Vanceom. Pôvodne mala navštíviť historické pamiatky či preteky psích záprahov. Nakoniec zavíta iba na americkú vojenskú základňu. Plán návštevy Grónska zmenila, aby sa vyhla konfrontácii s miestnymi obyvateľmi. Ako vyzerá strategická vojenská základňa, ktorá je súčasťou proti-raketovej obrany Spojených štátov?

Vesmírna základňa Pituffik , pôvodne Thule, je najväčšia základňa Pentagonu mimo Spojených štátov. Má takmer 660 kilometrov štvorcových. Ide o jedno zo strategicky najdôležitejších vojenských miest na svete.

Extrémne podmienky

Pituffik sa nachádza v severnej časti ostrova na západnom pobreží. Najbližšie mesto Qaanaaq so 600 obyvateľmi je asi 104 kilometrov odtiaľ. Podmienky na život sú tu extrémne, od novembra do januára je základňa v neustálej tme. Teploty sa pohybujú od -13 do -20 stupňov celzia, v minulosti tu namerali aj -80.

Na základni slúži 600 príslušníkov americkej armády, ktorí sa pre Dánsko starajú o ochranu Grónska. Grónsko je pre USA extrémne dôležité, a to pre systém včasného varovania proti balistickým strelám.

O ochranu základne sa starajú špeciálne bezpečnostné zložky takzvaní Arktickí vlci Ďalšie bezpečnostné jednotky majú na starosti logistiku každodennej prevádzky základne, letiska a námorného prístavu. K rozptýleniu vojakov slúži bowling, telocvičňa, komunitné centrum, inak sú viacmenej odrezaní od zvyšku sveta.

Historický kontext

Americké vojská prišli do Grónska počas druhej svetovej vojny, keď bolo dánskou kolóniou. Po okupácii Dánska nacistickým Nemeckom v roku 1940 bolo Grónsko náhle izolované a bez obrany. Spojené štáty uzavreli tichú dohodu s dánskym veľvyslancom vo Washingtone, pričom obišli vládu kontrolovanú Nemeckom v Kodani, aby americké jednotky postavili na ostrove letiská a meteorologické stanice.

Počas studenej vojny sa Thule stalo kľúčovou arktickou základňou. Odtiaľ mohli americké bombardéry s dlhým doletom dosiahnuť Sovietsky zväz. Vybudovali tu masívne radarové systémy na detekciu rakiet prechádzajúcich polárnou cestou, najkratšou spojnicou medzi týmito veľmocami.

Grónsko je autonómnou súčasťou Dánska, ktoré je rovnako ako Spojené štáty americké členom NATO. Je tak pod ochranou Aliancie. Ostrov je však v pomerne komplikovanej situácii. Zabrať vojensky Grónsko by pre Američanov nebol problém. Dánsko ho nemá ako brániť. Američania ho bránia proti útokom zvonka. V prípade Trumpových výrokov by tak ostrov mali chrániť pred samotnými Spojenými štátmi.

O možnej anexii Grónska hovorí opakovane americký prezident Donald Trump a po novom aj jeho ruský náprotivok Vladimir Putin:

Prehrať
00:00
Prehrať
Seek 10 seconds backwards
Seek 10 seconds forward
00:00 / 00:00
Stlmiť
Settings
Picture in picture
Režim celej obrazovky
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok