V priebehu jedného týždňa hlásia hygienici druhý prípad osýpok. Súvis s prvým však nezistili
Na Slovensku potvrdili druhý tohtoročný prípad osýpok, ide o osobu z Nitry nakazenú v zahraničí. Hygienici varujú, že počet prípadov môže narásť.

Národné referenčné centrum pre vyšetrovanie osýpok, ružienky a mumpsu na Úrade verejného zdravotníctva potvrdilo druhý prípad osýpok v roku 2025.
Ochorenie sa objavilo u 35-ročnej osoby z Nitry, ktorá sa nakazila v zahraničí.
Nevie sa, či bola očkovaná
„Z momentálne dostupných informácií nie je možné určiť, či bola osoba proti osýpkam očkovaná,“ uviedol úrad. Medzi týmto a prvým prípadom, ktorým bolo 16-mesačné dieťa z Bratislavy, nebol zistený žiadny súvis.
„V súčasnosti vykonávame všetky potrebné kroky, aby sme zamedzili šíreniu tohto vysokonákazlivého ochorenia do širšieho okolia. Už sme identifikovali osoby, ktoré boli v kontakte s osobou s potvrdenými osýpkami a sú pod lekárskym dohľadom. Počet chorých môže teda ešte narásť. Čas od nakazenia sa po vznik prvých príznakov ochorenia je v priemere 10 dní,“ uviedla Katarína Tináková, regionálna hygienička úradu v Nitre.
Na Slovensku potvrdili prvý prípad osýpok v tomto roku. Ochorenie sa objavilo u nezaočkovaného dieťaťa

Hlavná hygienička Tatiana Červeňová informovala, že oba potvrdené prípady sú importované zo zahraničia, z oblastí s vyšším výskytom osýpok.
„Zvýšený počet ochorení je hlásený z krajín EÚ aj mimo nej. Najviac prípadov osýpok nahlásili v Rumunsku, Taliansku a Nemecku, epidémie prebiehajú aj vo Vietname a USA. Väčšina prípadov je u neočkovaných alebo neúplne očkovaných ľudí,“ uviedla.
Červeňová zároveň upozornila, že rodičia detí, ktoré neboli očkované, by pred cestou do zahraničia mali kontaktovať pediatra a zvážiť očkovanie.
Osýpky postihujú najmä deti, šíria sa hlavne medzi neočkovanými skupinami
Osýpky patria medzi najzávažnejšie ochorenia detského veku. Rýchlo sa šíria vzduchom, najmä medzi neočkovanými skupinami obyvateľstva.
Najúčinnejšou prevenciou je očkovanie. Vyplýva to z informácií, ktoré na webe uvádza Úrad verejného zdravotníctva.
Ochorenie sa začína nádchou, kašľom, zápalom spojiviek a svetloplachosťou. „Telesná teplota sa zvyšuje, na sliznici líc vznikajú žltobiele škvrnky s červeným okrajom. Na vrchole teploty sa objavuje splývavá vyrážka, najprv za ušami, potom na tvári, trupe a končatinách. Do štyroch dní sa rozšíri na celé telo,“ doplnil úrad.
Medzi najčastejšie komplikácie osýpok patrí zápal stredného ucha, zápal pľúc, hnačka a poškodenie centrálneho nervového systému.
Úrad pripomína, že najúčinnejšou prevenciou voči osýpkam je očkovanie.