Putin sa pri budovaní vzťahov s USA dlhodobo spolieha na taktiku zrkadlenia. Získava si tak aj Trumpovu priazeň

28.3.2025 00:00

Ruský líder Vladimir Putin opakovane využíval osvedčené metódy manipulácie a osobného vplyvu na prezidentov USA, čo sa ukazuje aj pri jeho vzťahu s Donaldom Trumpom. Taktika zrkadlenia Putinovi veľakrát pomohla pri dosahovaní diplomatických cieľov.

Putin Trump
Foto: TASR/AP

Získavanie Trumpovej priazne

Schopnosť Vladimira Putina detailne prečítať druhú stranu a vytvárať dojem vzájomnej blízkosti sa stala neoddeliteľnou súčasťou jeho „diplomatického umenia“, ktoré mu viackrát pomohlo získať si priazeň amerických prezidentov.

Počas rokovaní o prímerí na Ukrajine Putin poslal americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi jedinečný dar – Trumpov portrét od ruského umelca. Po postrelení Trumpa počas jeho volebnej kampane Putin povedal Trumpovmu splnomocnencovi, že keď sa to dozvedel, šiel do kostola, stretol sa s kňazom a za Trumpa sa pomodlil. Nie preto, že bol prezidentom USA alebo že by sa ním mohol stať, ale preto, že to bol jeho priateľ a modlil sa za priateľa.

Pre Putina nie je získavanie podpory amerických prezidentov novinkou. V oblasti politických vzťahov pôsobí už viac ako 30 rokov a svoje skúsenosti získal počas služby v tajných službách. Osvedčené vzorce a dokonalé čítanie druhej strany mu umožňujú dostať sa prezidentovi pod kožu, píše portál Seznam Zprávy.

Taktika zrkadlenia

Putin sa opakovane vyjadril v prospech Trumpovej predchádzajúcej volebnej kampane a tvrdil, že voľby v roku 2020 boli zmanipulované. Trumpovi tiež dal za pravdu, že keby bol Trump v Bielom dome, tak by nedošlo k vojne na Ukrajine.

„Tieto výroky nemajú nič spoločné s realitou, ale presne zodpovedajú tomu, čo sám Trump hovorí, alebo chce počuť,“ poznamenal pre portál analytik Vladimír Votápek, ktorý v minulosti pôsobil ako český generálny konzul v Petrohrade.

Putinove vyhlásenia lichotia Trumpovi a odzrkadľujú jeho vlastné názory, čo v ňom posilňuje presvedčenie, že ruský prezident je jeho spojenec. Ide o takzvanú taktiku zrkadlenia, ktorú sa podľa odborníkov učí každý začínajúci agent tajných služieb. Táto taktika spočíva v tom, že sa človek prispôsobí psychologickému profilu svojej obete a vytvára dojem vzájomného porozumenia a súladu.

„Je to spôsob, ako sa psychicky a mentálne pripútať k svojej obeti. Ak potrebujete niekoho presvedčiť, aby s vami spolupracoval alebo dosiahol nejaké vaše ciele, druhá osoba musí nadobudnúť dojem, že ste jej človek, že si myslíte to isté, že ste spolu akoby na rovnakej vlne. Väčšinou je to, samozrejme, len pretvárka,“ vysvetlil Votápek.

„Trump si myslí, že Putin je jeho priateľ. Dokonca povedal, že mu dôveruje. Vôbec si nemyslím, že Putin si myslí, že je Trumpov priateľ. Skôr si myslím, že Putin si myslí, že Trump je ľahký cieľ,“ povedal nedávno John Bolton, Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť počas jeho prvého funkčného obdobia, pre ukrajinský denník The Kyiv Independent. Obaja muži sa neskôr rozišli v zlom.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 / 2 Ďalšia strana
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok