Konferencia pod Tatrami privítala odborníkov na zdravotníctvo. Inováciám sa netreba brániť

27.3.2025 13:22
Prehrať
00:00
Prehrať
Seek 10 seconds backwards
Seek 10 seconds forward
00:00 / 00:00
Stlmiť
Settings
Picture in picture
Režim celej obrazovky

Ak má byť slovenské zdravotníctvo udržateľné, musí prestať brzdiť inovácie. To je jedno z najsilnejších posolstiev, ktoré zazneli na konferencii ITAPA Health & Care 2025 vo Vysokých Tatrách. Odborníci na zdravotníctvo sa tam stretli s ľuďmi z praxe. Okrem vážnych vedeckých tém sa zaoberali aj tým, ako si výrazne zlepšiť svoju pamäť.

Kým v Českej republike sa nové a šetrnejšie lieky stávajú štandardom, slovenskí pacienti na ne stále čakajú. Kategorizácia nových liekov sa prakticky zastavila, zaznela kritika hneď v prvý deň zdravotníckej ITAPY vo Vysokých Tatrách.

„Nikdy sa nepodarilo ušetriť na liekoch. Treba si uvedomiť, že lieky sú investícia a je to len 20% z rozpočtu. Ak by som mal o tom rozmýšľať, rozmýšľam tak, ako efektívnejšie využiť lieky, ktoré mám a začať sa venovať 80 percentám zvyšku budgetu, či tam neviem zdroje využiť efektívnejšie,” povedal prorektor Slovenskej zdravotníckej univerzity pre vedu a výskum Róbert Babela.

25 blokov a 80 rečníkov

O témach, ktoré rezonujú v zdravotníctve, hovorilo v 25 diskusných blokoch vyše 80 rečníkov. Na druhej strane, v auditóriu sa vystriedalo postupne bezmála 470 účastníkov.

„Predovšetkým pozývame zdravotnícky personál, lekárov, sestry. Pozývame zástupcov nemocníc, zdravotných poisťovní, ale aj technologických firiem,” povedal programový riaditeľ ITAPA Health & Care 2025 Samuel Arbe.

Pokroky pri diagnostike a liečbe rakoviny

Na stole boli aj vysoko odborné témy súvisiace s pokrokmi pri diagnostike a liečbe rakoviny. Veda robí veľké kroky vpred. Avšak na Slovensku podľa odborníkov trvá takzvaná cesta pacienta od prvých príznakov až po začiatok liečby príliš dlho.

„Vo vyspelých štátoch táto cesta pacienta k liečbe netrvá viac ako niekoľko týždňov, maximálne pár mesiacov. U nás, bohužiaľ, tá doba, ako svedčia mnohé analýzy, ktoré máme k dispozícii, trvá niekoľko mesiacov. Zbytočne pacient stráca čas,” vysvetlil profesor patológie Lukáš Plank.

Jeho pamäť mu môžeme závidieť

Náročné témy na zdravotníckej ITAPE vo Vysokých Tatrách osviežil svojou prednáškou známy svetový neurovedec Boris Konrad. Jeho pamäť mu môžeme závidieť všetci. Má osem svetových rekordov a štyri zápisy v Guinessovej knihe.

„Jestvujú špeciálne techniky. Jedna z nich sa volá pamäťový palác. To, čo si potrebujete zapamätať, umiestnite vo svojich predstavách do známeho prostredia, doma alebo v práci. Mozog tak sám vytvorí rôzne prepojenia. Výsledky sú unikátne. Máme to už aj vedecky preukázané,” vysvetlil neurovedec Boris Konrad.

Témy: zdravie ITAPA
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok