Pápež sa po zápale pľúc zotavuje doma, no otázky o jeho ďalšom vedení cirkvi pretrvávajú. Čo bude ďalej?

28.3.2025 05:00

Pápež František sa po piatich týždňoch hospitalizácie so zápalom pľúc zotavuje doma vo Vatikáne. Jeho zdravotný stav však stále vyvoláva otázky o tom, ako bude viesť katolícku cirkev v nasledujúcich mesiacoch.

pápež František
Foto: TASR/AP

Lekársky tím zvažoval ukončiť liečbu

Pápež František sa po ťažkom zápale pľúc, ktorý ho takmer pripravil o život, zotavuje doma v Casa Santa Marta vo Vatikáne.

Doktor Sergio Alfieri, vedúci lekárskeho tímu, ktorý sa staral o pápeža v rímskej nemocnici Gemelli, v rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera povedal, že Svätý Otec bol tak blízko smrti, že zvažovali ukončiť liečbu a „nechať ho odísť“. Lekárskemu tímu sa však napokon podarilo zachrániť pápežovi život.

V súčasnosti sa pozornosť vo Vatikáne zameriava na to, ako bude 88-ročný pápež viesť katolícku cirkev po najťažšej zdravotnej kríze svojho pontifikátu, píše CNN.

Rekonvalescencia a obmedzenia

Po prepustení z nemocnice sa pápež objavil na verejnosti 23. marca, keď sa ukázal na nemocničnom balkóne, požehnal verejnosť a aj sa davu prihovoril, no jeho vystúpenie bolo sprevádzané viditeľnou krehkosťou a problémom s dýchaním. Keď ho viezli späť do Vatikánu, musel mať v nose trubičky, ktoré mu dodávali doplnkový kyslík.

Lekári pápežovi nariadili dvojmesačnú rekonvalescenciu. V Santa Marte bola pre pápeža nainštalovaná nová polohovateľná posteľ s elektrickým ovládaním. Ak to bude potrebné, bude naďalej dostávať kyslík a nepretržitú lekársku starostlivosť. Pápež má tiež svojho osobného ošetrovateľa Massimiliana Strappettiho, ktorému pápež pripisuje zásluhy za záchranu svojho života, aj lekára Dr. Luigiho Carboneho.

Počas zotavovania bude musieť Svätý Otec obmedziť stretnutia s veľkými skupinami a s deťmi, aby sa minimalizovalo riziko infekcií. Odložiť sa musela aj plánovaná návšteva kráľa Karola III. a nie je tiež isté, či sa v máji zúčastní cesty do Turecka.

Vzhľadom na pápežovo zdravie sa vo Vatikáne diskutuje aj o tom, či bude schopný zúčastniť sa na bohoslužbách počas veľkonočného obdobia, ktoré sú kľúčové pre cirkev a liturgický rok. Katolícka cirkev sa navyše nachádza uprostred jubilejného roka, keď do Ríma prichádzajú pútnici, ktorí očakávajú stretnutie s pápežom.

Môže pápež odstúpiť?

Vatikán porovnával Františkove zdravotné problémy s obdobím posledných rokov pápeža Jána Pavla II., ktorý aj napriek vážnym ochoreniam, vrátane Parkinsonovej choroby, pokračoval vo vedení cirkvi. Počas tohto obdobia však prevzali kontrolu nad kľúčovými rozhodnutiami najvyšší predstavitelia Vatikánu, pričom osobný tajomník Jána Pavla II. sa stal jeho „zástupcom“. František však nikdy nedovolil, aby ho niekto zastupoval, a vždy sa aktívne podieľal na vedení cirkvi.

S odvolaním sa na špekulácie o pápežovej abdikácii cirkevný historik Alberto Melloni zdôrazňuje, že ide o veľmi osobné rozhodnutie pontifika, ale nemožno ho vopred celkom vylúčiť.

„Tí, ktorí tvrdia, že neodstúpi, to nemôžu vedieť,“ uviedol.

„Tí, ktorí tvrdia, že by mal odstúpiť, hovoria o veciach, ktoré nie sú v ich kompetencii,“ dodal.

Odhodlanie pokračovať v službe

Kardinál Michael Czerny, ktorý vedie vatikánsky úrad pre ľudský rozvoj, uviedol, že pobyt pápeža Františka v nemocnici ukázal jeho „odhodlanie pokračovať v službe, dobrú náladu, odvahu a vieru“.

„František bol pápežom silných prekvapení, takže by bolo hlúpe predpovedať jeho ďalšie iniciatívy,“ dodal.

František teraz čelí náročnej úlohe balansovania medzi potrebou času na zotavenie, aby sa vyhol ďalším problémom so zdravím, a očakávaniami spojenými s pápežským úradom, ktoré vyžadujú jeho verejnú prítomnosť.

Czerny však zdravotné problémy pápeža nepovažuje za prekážku, ktorá by mu bránila vo vedení.

Pápež pred prepustením z nemocnice z nemocničného okna požehnal verejnosť:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok