Trump odpálil svetový poriadok. Článok 5 NATO prežíva na prístrojoch, škody sú možno nenapraviteľné, píšu analytici
Návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu môže zásadne zmeniť svetový poriadok a postavenie NATO, píše analytik BBC Allan Little vo svojej obsiahlej analýze. Varuje, že Európa by sa už nemala spoliehať na automatickú pomoc Spojených štátov v prípade napadnutia jedného z členských štátov.

"Práve teraz by som nevsadil svoj dom na to, že by mohol byť článok päť spustený v prípade ruského útoku,“ vyhlásil bývalý britský minister obrany Ben Wallace.
Podľa neho je článok 5 Severoatlantickej zmluvy v súčasnosti „na podpore životných funkcií“ a ak Európa vrátane Spojeného kráľovstva nezačne viac investovať do obrany, môže to znamenať koniec NATO v podobe, v akej ho poznáme.
Little pripomína, že Donald Trump sa k článku 5 NATO vyjadroval kriticky už dlhodobo. V marci tohto roka opäť zopakoval: „Ak neplatia, nebudem ich brániť.“
Čo hovorí článok 5?
Severoatlantická zmluva v článku 5 deklaruje, že ozbrojený útok na jedného člena je útokom na všetkých. Aktivácia článku 5 však predpokladá predchádzajúce konzultácie podľa článku 4, preukázanie zahraničného útoku a jednomyseľné rozhodnutie Severoatlantickej rady.
Do následnej vojenskej reakcie sa nemusia zapojiť všetky členské štáty – každá krajina koná podľa vlastného uváženia.
Škody sú možno nenapraviteľné
Konzervatívny komentátor Robert Kagan z Brookings Institution tvrdí, že škody, ktoré Trump aliancii spôsobil, sú možno nenapraviteľné.
„Aliancia závislá od americkej záruky už nie je spoľahlivá,“ skonštatoval. Little vo svojej analýze ilustruje posun americkej zahraničnej politiky aj na uniknutej komunikácii o útokoch na jemenských Húsíov.
Trump mení podobu amerických volieb. Noví voliči sa budú musieť preukázať dokladom o občianstve

Viceprezident J. D. Vance sa vyjadril, že nikto v USA presne nevie, kto títo povstalci sú, a že „neznáša, keď musí opäť zachraňovať Európu“. Minister obrany Pete Hegseth s ním súhlasil a dodal: „Plne zdieľam váš odpor k tomu, že sa Európania vezú zadarmo. Je to UBOHÉ.“
Z historickej perspektívy Little pripomína, že práve Spojené štáty v roku 1947 nahradili oslabené britské impérium ako garant bezpečnosti v Európe, čo viedlo k vzniku Trumanovej doktríny a následne NATO.
Táto doba je však podľa neho preč. Analytik Ed Arnold z londýnskeho RUSI uviedol: „Trump odpálil svetový poriadok. Trumpizmus prežije jeho prezidentstvo. USA sa odkláňajú od európskych hodnôt.“
Zmena amerického kurzu je dlhodobá
Podľa Arnolda je zmena amerického kurzu nielen politická, ale aj kultúrna a dlhodobá. Americká zahraničná politika sa podľa Littla stáva obeťou vnútornej kultúrnej vojny a čoraz viac sa prikláňa ku konzervatívnym hodnotám, ktoré sú bližšie ruskému prezidentovi Putinovi než tradičným partnerom v Európe.
Putin podľa analytikov z tejto situácie ťaží. „Celý systém euroatlantickej bezpečnosti sa nám rozpadáva pred očami,“ povedal ruský prezident už minulý rok.
Po hádke Donalda Trumpa s Volodymyrom Zelenským dokonca hovorca Kremľa vyhlásil: „Fragmentácia Západu sa začala.“ Armida van Rij z Chatham House varuje, že Rusko sa snaží destabilizovať Európu, oslabiť NATO a prinútiť USA, aby stiahli svoje jednotky z kontinentu. „Ešte to nezašlo tak ďaleko, ale kto vie, kde budeme o pár mesiacov?“ povedala.