Americký súd ochránil rádio s českou adresou. Pozastavil snahu Trumpovej administratívy ukončiť financovanie RFE/RL

26.3.2025 09:57

Americký súd v utorok (26. 3.) vydal predbežné opatrenie, ktorým pozastavil snahy americkej administratívy o zastavenie financovania Rádia Slobodná Európa/Rádia Sloboda (RFE/RL) so sídlom v Prahe. RFE/RL oznámilo toto rozhodnutie v tlačovej správe.

RFE/RL
Foto: TASR/Barbora Vizváryová

Rádio je presvedčené, že nemôže prísť o peniaze, ktoré mu vyčlenil Kongres, pretože by tým porušilo federálny zákon, a preto napadlo postup administratívy Donalda Trumpa na súde.

„Vedenie USAGM nemôže jednou vetou, ktorá neobsahuje prakticky žiadne vysvetlenie, prinútiť RFE/RL ukončiť činnosť - aj keď im to prezident nariadil,“ uviedol vo svojom rozhodnutí sudca Royce Lamberth, ktorý sa odvolával na to, že Agentúra Spojených štátov pre globálne médiá (USAGM) odmietla uvoľniť finančné prostriedky, ktoré už Kongres vyčlenil na činnosť stanice.

Obavy z nenapraviteľných škôd

Sudca tiež napísal, že USAGM konala svojvoľne pri svojom rozhodnutí odňať RFE/RL grant a že jej konanie spôsobí rozhlasovej stanici „nenapraviteľnú škodu“.

„Oceňujeme premyslené a nepriestrelné rozhodnutie sudcu Lambertha, ktorý zabránil USAGM ignorovať vôľu Kongresu,“ uviedol v reakcii šéf RFE/RL Stephen Capus, ktorý tiež poznamenal, že je protiústavné odoprieť rozhlasovej stanici financovanie, ktoré už Kongres vyčlenil.

Podľa RFE/RL sa v najbližších týždňoch očakáva aj rozhodnutie súdu o približne 77 miliónoch dolárov (vyše 71 miliónov eur), ktoré Kongres vyčlenil na financovanie stanice do konca septembra. Americkí zákonodarcovia svoje rozhodnutie nezmenili, a tak snahy o ukončenie financovania RFE/RL vychádzajú z nariadení prezidenta Trumpa, ktorý sa snaží výrazne znížiť počet vládnych zamestnancov a pridružených agentúr.

Česko hľadá európsku podporu

Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda sa na svojej webovej stránke opisuje ako súkromná, nezávislá, medzinárodná spravodajská organizácia, ktorej program sleduje každý týždeň takmer 50 miliónov ľudí v 23 krajinách vrátane Ruska, Ukrajiny, Iránu, Afganistanu a Pakistanu.

Česká republika sa teraz snaží zabezpečiť možné pokračovanie činnosti stanice s pomocou niektorých krajín Európskej únie a českí ministri túto otázku opakovane nastolili v diskusiách s kolegami v Bruseli.

Pozrite si reportáž o zmene organizácie amerických volieb:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok