Brusel pritvrdzuje voči dovozu ocele. Od apríla sa znížia kvóty, obmedzenia zasiahnu aj ruské a bieloruské firmy
Európska komisia (EK) sprísni podmienky pre dovoz ocele do Európskej únie. Štáty už nebudú môcť ani prevádzať nevyužité kvóty iných krajín, vrátane tých, ktoré boli pridelené Rusku a Bielorusku, uviedla v utorok komisia v tlačovej správe.

Od apríla sa znížia dovozné kvóty, čím sa obmedzí objem ocele, ktorú možno do únie dovážať bez cla.
Systém kvót je jedným z ochranárskych opatrení, ktorými štáty regulujú dovoz a chránia si trh.
Oznámený krok nadväzuje na zámer, o ktorom minulý týždeň informoval výkonný podpredseda EK pre prosperitu a priemyselnú stratégiu Stéphane Séjourné. Opatrenie by malo znížiť dovoz ocele do EÚ približne o 15 percent.
Komisia znížila takzvanú mieru liberalizácie z jedného na 0,1 percenta. Toto opatrenie upravuje množstvá ocele, ktoré sa môžu dovážať do Únie bez cla.
Opatrenia poskytnú priestor
Komisia uviedla, že opatrenia poskytnú výrobcom ocele v EÚ priestor na nadýchnutie, aby mohli zvýšiť produkciu a získať späť stratený podiel na trhu. Cieľom je tiež zvýšiť zamestnanosť a investície do výroby zelenej ocele.
Obchodná vojna eskaluje. Trump sa tentokrát zameral na venezuelský vývoz, ale aj na autá či lieky vo všeobecnosti

Zmeny prichádzajú v čase, keď oceliarsky priemysel v EÚ čelí intenzívnemu tlaku nadmerných kapacít vo svete, rastu vývozu z Číny a silnejúcim obchodným prekážkam na kľúčových trhoch, ako sú Spojené štáty.
Napríklad administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa už zaviedla 25-percentné clo na dovoz ocele a hliníka zo všetkých krajín.
Rozhodnutie komisie predchádzalo preskúmaniu, ktoré si vyžiadalo 13 členských štátov a zistilo, že situácia v odvetví sa zhoršuje v dôsledku zvýšených dovozných tlakov a klesajúceho dopytu.
Zmeny vstúpia do platnosti od 1. apríla
Väčšina zmien vstúpi do platnosti 1. apríla. Dve úpravy, a to pomalšie tempo liberalizácie a odstránenie prevodu nevyužitých objemov v určitých kategóriách, začnú platiť od 1. júla.
Oceliarsky priemysel má 22 členských krajín EÚ, kde je spolu asi 500 výrobných závodov. K tvorbe hrubého domáceho produktu (HDP) Európskej únie tento sektor prispieva sumou zhruba 80 miliárd eur a podporuje viac ako 2,6 milióna pracovných miest.
Európska komisia minulý týždeň predstavila akčný plán na podporu oceliarstva a produkcie kovov. Cieľom je urýchliť dekarbonizáciu a udržať konkurencieschopnosť európskeho oceliarskeho sektora a hutníctva.