Smutné výročie v Poprade. Po 83 rokoch si pripomenú prvý transport žien do Osvienčimu

25.3.2025 12:20 , Aktualizované: 25.3.2025 19:04

V Poprade si v utorok pripomenú smutné výročie. Presne pred 83 rokmi z tamojšej železničnej stanice vypravili prvý transport. Mladých 999 žien dopravil v neľudských podmienkach do ešte neľudskejšieho prostredia - do koncentračných táborov v Ovienčime. Deň pred smutným výročím navštívili tieto otrasné miesta dvaja preživší holokaustu.

Ľudí, ktorí prežili holokaust, je rok čo rok menej a menej. Ubúda aj tých, ktorí akýmsi zázrakom prežili besnenie v koncentračných táboroch.

“Pokiaľ môžem hovoriť o Slovensku, vieme o troch dámach, ktoré žijú priamo na Slovensku a prešli táborom Auschwitz. Najmladšia z nich bude mať 95 rokov. A tej najstaršej pomaly ťahá na 102,” povedal riaditeľ SNM - Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok.

Pani Lambertová a pán Belan hrôzy koncentračného tábora na vlastnej koži nezažili. Narodili sa však počas holokaustu a obaja prišli v táboroch smrti o blízkych príbuzných.

“Väčšia časť mojej rodiny, hlavne z mamičkinej strany, zahynula v Sobibore. Našiel som tam fotografie napríklad sesternice,” uviedol preživší holokaustu Ivan Belan.

“V prvej vlne deportácií bola odvlečená väčšia časť rodiny,” spomína preživšia holokaustu Nadežda Lambertová.

Vrátili sa na miesto krutosti:

Preživší holokaustu sa na tieto miesta vracajú viac-menej pravidelne

Pani Lambertová bola v čase deportácií bábätkom. Mama sa spolu s ňou schovávala na rôznych miestach. Dokonca aj v lese nad obcou Baláže.

“Mala som vtedy dva mesiace. Putovali sme do hôr. V bunkri v horách som prežila ďalšie dva mesiace,” uviedla Pani Lambertová.

Preživší holokaust sa na tieto miesta vracajú viac-menej pravidelne. Vždy si tam pripomínajú, akú krutosť prežili ich blízki. Deň pred výročím faktického začiatku vyvražďovania slovenských Židov v Osvienčime položili veniec. Nie však z kvetov. Z kameňa.

“Symbolizuje napríklad večnosť, nepominuteľnosť, trvácnosť. Ostáva dlhšie a zanecháva pamiatku,” povedal riaditeľ SNM - Múzea holokaustu v Seredi.

Tí, ktorí ešte vládzu, neprestávajú o holokauste hovoriť ani 83 rokov po prvom transporte. Majú na to vážne dôvody.

“Myšlienky genocídy vznikli uprostred civilizovaného národa. Nie nejakí divosi, ktorí nikdy nepoznali demokraciu, ale civilizovaní ľudia. Také sa môže stať, ak na čele nejakého štátu je zlý človek, ktorý má moc a sfanatizuje ľudí. Môže sa to zopakovať. Hocikedy a hocikde,” dodala Nadežda Lambertová.

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok