Obsah rokovaní s USA nebude zverejnený. Delegácia chce v Moskve zanalyzovať výsledky, uviedol hovorca Kremľa
Pondelkové rusko-americké rokovania o Ukrajine v Rijáde boli technické a ich obsah nebude zverejnený, uviedol v utorok (25. 3.) hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Podľa tlačových agentúr dodal, že Moskva teraz analyzuje výsledky rozhovorov.
„Ide predsa o technické rokovania. Technické znamená, že ide o rokovania o detailoch, a preto sa obsah týchto rokovaní, samozrejme, nezverejní. To sa nedá očakávať,“ citovala Peskova štátna tlačová agentúra TASS. „Teraz sa analyzujú správy, ktoré poslali delegácie vedenia. Až potom bude možné hovoriť o nejakom dorozumení,“ dodal.
V súčasnosti sa neplánuje ďalší telefonický rozhovor medzi Putinom a jeho americkým náprotivkom Donaldom Trumpom, ale v prípade potreby sa plány môžu rýchlo a pružne zmeniť, uviedol hovorca.
Vyslaná delegácia sa vracia do Moskvy. Rozhovory s USA budú pokračovať za účasti OSN, tvrdí ruský vyjednávač

Rusko aj Ukrajina pokračujú v útokoch
Putin a Trump spolu naposledy hovorili pred týždňom. Ruský prezident vtedy neprijal Trumpov návrh na 30-dňové prímerie, ale súhlasil so zastavením útokov na energetickú infraštruktúru. Obe strany sa však navzájom obviňujú z pokračujúcich útokov.
Pondelkové rozhovory trvali viac ako 12 hodín a podľa skorších správ sa mali zamerať na prímerie v Čiernom mori a bezpečnosť lodnej dopravy, ktorá je dôležitá pre vývoz obilia. Ruské tlačové agentúry TASS a RIA Novosti po rokovaniach napísali, že spoločné vyhlásenie o výsledkoch rozhovorov by mohlo byť zverejnené v utorok.
Spoločné vyhlásenie mal zablokovať Kyjev
Spoločné vyhlásenie nebolo prijaté vinou Ukrajiny, tvrdil podľa agentúry Interfax v ruskej televízii senátor Vladimir Čižov. „Stalo sa absolútne symptomatickým a typickým, že Rusi a Američania spolu rokovali 12 hodín a zdalo sa, že sa dohodli na spoločnom vyhlásení, ale nebolo prijaté kvôli postoju Ukrajiny,“ povedal Čižov, ktorý je podpredsedom výboru hornej komory ruského parlamentu pre obranu a bezpečnosť.
Zdržal sa komentára k obsahu stretnutia, ale pozitívne hodnotil samotný fakt, že sa uskutočnilo ako „článok v reťazci rusko-amerických kontaktov“, ktorý sa začal februárovým telefonátom prezidentov Putina a Trumpa.
Podľa tlačovej agentúry Interfax hovorkyňa ruskej diplomacie v noci uviedla, že minister zahraničných vecí Sergej Lavrov bude o niektorých aspektoch rokovaní hovoriť v rozhovore, ktorý v utorok poskytne ruskej štátnej televízii.
Rokovania prebiehali oddelene
Rokovania so Spojenými štátmi o Ukrajine v Rijáde neboli jednoduché, ale boli užitočné pre obe krajiny, povedal pre agentúru TASS jeden z ruských vyjednávačov, senátor Grigorij Karasin. Vyjadril záujem o zapojenie OSN do rokovaní. Karasin uviedol, že obom stranám sa podarilo posúdiť „mnohé problémy“, konkrétne témy pondelkových rozhovorov však neuviedol.
Ruskú delegáciu v Rijáde viedli Karasin, ktorý je predsedom zahraničného výboru Rady federácie, hornej komory ruského parlamentu, a Sergej Beseda, poradca šéfa ruskej tajnej služby FSB. Delegáciu USA viedli Andrew Peek, vysoký úradník Rady pre národnú bezpečnosť USA, a Michael Anton, úradník ministerstva zahraničných vecí.
Vojenský konflikt v Čiernom mori
Rusko je za obnovenie Čiernomorskej iniciatívy v oblasti obilia v podobe, ktorá by bola za určitých podmienok prijateľnejšia pre všetky strany, uviedol v utorok v televízii ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov po pondelkovom stretnutí v Saudskej Arábii. Povedal, že Rusko chce, aby sa inšpekciami zabezpečilo, že prázdne lode sa nepoužívajú na dodávky zbraní, a tiež sa sťažoval na prekážky kladené vývozu ruského obilia a hnojív.
Americká delegácia už v nedeľu rokovala v Rijáde s ukrajinskou delegáciou, ktorú viedol minister obrany Rustem Umerov. Americko-ukrajinské rokovania pokračovali aj v utorok. Zástupcovia USA viedli v Rijáde samostatné rozhovory s oboma stranami konfliktu.