Politológ: Nezvolenie Rašiho za šéfa parlamentu by mohlo viesť k deštrukcii koalície. Rizikom je aj Dankova frustrácia

24.3.2025 14:26 , Aktualizované: 24.3.2025 19:12

V relácii Téma sme sa o aktuálnej politickej situácii rozprávali s politológom Radoslavom Štefančíkom.

Parlamentná schôdza

Podľa Štefančíka sa poslancom v parlamente v utorok (25. 3.) podarí otvoriť schôdzu.

„Koaliční predstavitelia tvrdia, že je všetko dohodnuté, ale my sme svedkami slovenskej politiky už niekoľko desaťročí a vidíme, že "nikdy nehovor nikdy" a môže sa objaviť nejaký problém,“ povedal na úvod relácie.

Podotkol, že predseda parlamentu mal byť zvolený do Vianoc minulého roka.

„Pokiaľ sa nespokojní poslanci dohodli s predsedom vlády a získali nejakú satisfakciu za to, že budú podporovať túto vládnu koalíciu, tak predpokladám, že by sa už nič vážne nemalo stať,“ uviedol Štefančík.

Voľba predsedu parlamentu

Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) naznačil, že Richard Raši (Hlas-SD) „nie je optimálny kandidát na predsedu parlamentu“, no podľa Štefančíka to mohol byť len „výkrik do tmy“, keďže všetci ostatní politici tvrdia, že sa na voľbe predsedu NR SR dohodli.

„Uvidíme, či nadchádzajúca parlamentná schôdza bude o tom, že sa politické strany vládnej koalície naozaj dohodli a vláda bude pokračovať - aj keď uvidíme ako -, alebo sa nedohodli a hrozia rôzne scenáre vrátane pokusu dohodnúť sa na termíne predčasných volieb,“ zhodnotil.

Najväčšia skúška koalície

Voľbu predsedu parlamentu vníma Štefančík ako najväčšiu skúšku súčasnej vládnej koalície, keďže pôjde o tajné hlasovanie.

„To, či bude zvolený pán Raši, bude dôkaz, či má zmysel, aby táto vládna koalícia pokračovala, alebo či by bolo lepšie pre krajinu ako celok, aby sa rozišli a dohodli na predčasných voľbách,“ povedal.

Pre Rašiho môže tajná voľba predstavovať riziko a mohol by skončiť ako radový poslanec.

„Mohlo by dôjsť k tomu, že človek, ktorý chce robiť naschvál, by nezahlasoval za pána Rašiho, no treba si uvedomiť, že v tomto prípade by hrozili predčasné voľby,“ uviedol Štefančík a dodal, že aj tomu poslancovi, ktorý by si „vystrelil z politikov“, by hrozilo, že v predčasných voľbách by nemusel byť znovu zvolený.

Podľa politológia bude mať každý poslanec vládnej koalície záujem, aby sa stal Raši predsedom NR SR, „nech sa situácia v krajine môže upokojiť a aby celá vládna družina mohla pokračovať ďalej“.

Ak by však Raši náhodou nebol zvolený za predsedu parlamentu, išlo by o „veľmi vážny krok k deštrukcii celej vládnej koalície“.

Ďalší nespokojní poslanci?

Poslanec Ján Ferenčák (Hlas-SD) bude podľa Štefančíka v parlamente pôsobiť ako „solitér“.

„Je možné, že dá o sebe vedieť, ale nebude mať takú silu, ako mali nespokojní poslanci doteraz,“ uviedol.

Súčasný minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ a štátny tajomník rezortu Radomír Šalitroš ako členovia vlády nebudú mať podľa Štefančíka priamy dosah na to, čo sa deje v parlamente.

Podľa politológa sa však v parlamente určite nájdu ďalší nespokojní poslanci.

„Predstavte si, že ste spokojní a tí nespokojní ukážu, že keď vyjadria svoju nespokojnosť, tak sa stanú ministrami. Možno ešte sami o sebe nevedia, že sú nespokojní, a časom tú nespokojnosť prejavia,“ uviedol Štefančík.

Myslí si, že ak bol niektorý poslanec nespokojný do takej miery, že chcel ukázať svoju nespokojnosť, „mohol sa kedykoľvek pridať k Huliakovi alebo Migaľovi“.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 / 2 Ďalšia strana
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok