Vagačovci sa natrvalo zapísali do histórie. V Detve ožíva príbeh prvej bryndziarne na svete
Založili prvú bryndziareň na Slovensku a zrejme aj na svete. Vagačovci z Detvy sa tak natrvalo zapísali do histórie. V meste im teraz vytvorili jedinečnú audiovizuálnu expozíciu, ktorá má prilákať turistov. Ich príbeh ožíva cez pútavé rozprávanie a historické fotografie.
Rodina Vagačovcov sa natrvalo zapísala do histórie – v roku 1787 založila v Detve prvú manufaktúrnu bryndziareň na Slovensku a zrejme aj na svete. Ich odkaz dnes pripomína nová audiovizuálna expozícia, ktorá má prilákať turistov a priblížiť verejnosti tento jedinečný príbeh.
Rodinné dedičstvo a poctivá práca
Aj keď Vagačovci pochádzali zo Starej Turej, ich meno preslávila práve Detva. Zakladateľ bryndziarne Ján Vagač sa riadil krédom: „S poctivosťou ďaleko zájdeš.“ Tejto zásady sa držali aj nasledujúce generácie.
Najväčší rozkvet rodinný podnik zažil pod vedením Alexandra Vagača, ktorý v roku 1908 postavil pre svoju rodinu dom – ten prešiel rekonštrukciou a stojí dodnes.
„Dôvod, prečo som sa rozhodol rekonštruovať tento priestor a zachovať pôvodné architektonické prvky, bola snaha uchovať dedičstvo pre budúce generácie,“ uviedol majiteľ Vagačovho domu v Detve Martin Doskočil.
S poctivosťou najďalej zájdeš. V Detve vzdali hold zakladateľom najstaršej bryndziarne na Slovensku

Aby sa o Vagačovcoch dozvedelo čo najviac ľudí, jedna izba v dome je venovaná práve im. Expozícia rozpráva príbeh poctivej práce, solidarity, podpory chudobných aj charity. Vznikla vďaka historickým fotografiám a archívnym dokumentom.
„Pre mesto aj celý región Podpoľania je to veľký prínos, ktorý môže podporiť aj cestovný ruch,“ dodáva primátor Detvy Branislav Baran.
Vagačovci a ich odkaz pre Detvu
Rodina Vagačovcov sa okrem bryndziarne významne podieľala na rozvoji mesta – založila v Detve prvý futbalový klub, postavila kúpalisko a zapojila sa do Slovenského národného povstania. Ich osud však poznačili totalitné režimy – počas komunizmu im znárodnili bryndziareň, boli prenasledovaní a nakoniec z mesta násilne vysťahovaní.
„Je dôležité, aby sme si pamätali, aké škody na ľudských osudoch zanechali režimy ako komunizmus a fašizmus,“ pripomína podpredseda BBSK Ján Beljak.
Expozícia venovaná Vagačovcom je prístupná vo Vagačovom dome v Detve, pričom bližšie informácie získajú záujemcovia v miestnom informačnom centre.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac