Budúcnosť je v kybernetickej bezpečnosti. Slovenské univerzity trénujú študentov na obranu proti hackerom

23.3.2025 14:13

Budúcnosť je v kybernetickej bezpečnosti. Čokoľvek, čo je pripojené na internet sa dá na diaľku použiť a tiež zneužiť. Odborníkov je nedostatok a konkurencia na strane hackerov je vysoká. Školy a firmy sa preto snažia vychovávať talenty už na školách.

Budúci experti na kyberbezpečnosť si môžu na vlastnej koži vyskúšať, aké je to čeliť skutočnému hackerskému útoku. Viaceré slovenské univerzity sa zapojili do realistických tréningov, v ktorých študentské tímy súťažia v obrane proti kybernetickým hrozbám.

Kyberútok v praxi

„Niekto sa snaží prihlásiť do účtu skúšaním rôznych kombinácií hesiel. Našou úlohou je identifikovať útok a zablokovať IP adresu, z ktorej prichádza,“ opisuje študent Jakub.

Systém simuluje reálne internetové prostredie, kde útočný „červený tím“ testuje odolnosť obranných „modrých tímov“. Študenti musia analyzovať útoky, riešiť incidenty a rýchlo reagovať pod tlakom.

Praktický tréning s reálnymi scenármi

„Brániť sa dá len vtedy, keď dopredu vieme, ako útoky vyzerajú a ako postupovať, keď už dôjde k prieniku do siete,“ vysvetľuje riaditeľ Centra bezpečnostných operácií Binary Confidence Ján Andraško.

Podľa odborníkov je tento typ prípravy nevyhnutný, pretože útoky hackerov sú čoraz sofistikovanejšie. „Zažiť na vlastnej koži sériu stupňujúcich sa útokov je neoceniteľná skúsenosť. Študent sa učí správne reagovať, prioritizovať incidenty a zvládať stres,“ dodáva šéf výskumu a vývoja Binary Confidence Peter Kleinert.

Slovensko v ohrození: Kataster bol varovaním

Kybernetické hrozby sú čoraz častejšie a riziko napadnutia štátnych inštitúcií či nemocníc zostáva vysoké. „Útoky na klientov prebiehajú neustále. Sú to tisíce pokusov o prienik do sietí denne,“ varuje Andraško.

Prevencia je podľa odborníkov kľúčová. Dôležitá je pravidelná aktualizácia systémov, monitorovanie infraštruktúry, dôkladné zálohovanie a hlavne školenie zamestnancov.

„V kyberbezpečnosti je nevyhnutné neustále vzdelávanie a práca 24/7. Oveľa lacnejšie je riešiť prevenciu než následky úspešného hackerského útoku,“ uzatvára Kleinert.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok