Srbskom otriasajú obrovské protesty. Fico podporil Vučiča: Ulica nesmie meniť výsledky volieb

Predseda vlády Robert Fico v piatok telefonoval so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom. Informoval o tom vo vyjadrení na sociálnej sieti. Zdôraznil podporu voči legitímnemu lídrovi Srbska a vyjadril sa aj k aktuálnej politickej situácii doma aj v zahraničí.

Aleksandr Vučič Robert Fico
Foto: TASR/Jaroslav Novák

Vývoj v Srbsku prirovnal k Slovensku

Dnes som telefonoval s mojím priateľom prezidentom Srbska Aleksandarom Vučičom. Prejavil som mu plnú podporu ako legitímnemu predstaviteľovi Srbska, suverénnej, mierovej a hrdej krajiny,“ uviedol premiér. Zdôraznil, že bude rešpektovať všetky rozhodnutia, ktoré si Srbsko v tejto situácii zvolí.

Fico vo svojom vyjadrení prirovnal vývoj v Srbsku k dianiu na Slovensku a upozornil na snahy destabilizovať vládu prostredníctvom protestov.

Na Slovensku, obdobne ako v Srbsku, je snaha zneužiť ulicu na zvrátenie výsledkov demokratických slobodných volieb. Na Slovensku na pravidelnej báze organizujú protesty všelijaké čudné postavy, často napojené na majdany na Ukrajine, či v Gruzínsku. Každý týždeň sa vymýšľajú dôvody a otvorené klamstvá na organizovanie protivládnych protestov a stupňuje sa agresivita opozície a protivládnych médií,“ vyjadril sa.

Podľa premiéra je odpoveďou na tieto snahy dodržiavanie demokratických princípov. „Jedinou odpoveďou na pokusy zvaliť legitímnu slovenskú vládu cez zneužívanie verejnosti a šírenie klamstiev, je pevne zotrvať na zásadách demokracie a výsledkoch slobodných volieb,“ dodal.

Na záver Fico avizoval pokračovanie dobrých vzťahov so Srbskom. „Teším sa na stretnutia s mojim priateľom Aleksandarom Vučičom a na prehlbovanie vzájomných srbsko-slovenských priateľských vzťahov,“ uzavrel.

Pozrite si reportáž o jednom z masových protestov Srbov.

O telefonáte medzičasom na sieti Instagram informoval aj srbský prezident, ktorý podľa agentúry Tanjug označil diskusiu s Ficom za priateľskú a otvorenú. Fico podľa Vučiča podporuje politiku Srbska a boj jeho legitímnej vlády za mier a stabilitu v krajine a proti tým, ktorí ju ohrozujú vďake podpore zvonka.

Vučič uviedol, že sa s Ficom rozprával aj o aktuálnom geopolitickom a regionálnom vývoji, bezpečnostnej situácii, ceste Srbska do Európskej únie či ďalšiemu posilňovaniu bilaterálnych vzťahov.

"Vzťahy medzi našimi krajinami sú založené na vzájomnej dôvere a spolupráci a ja som opätovne vyjadril vďačnosť Slovensku za jeho principiálny postoj, čo sa týka podpory našej územnej celistvosti a zvrchovanosti, ako aj za jeho pomoc v procese integrácie Srbska do EÚ," napísal Vučič.

Študenti sa nevzdávajú

Srbskom v súčasnosti otriasajú protivládne protesty vedené študentmi. Sú reakciou na zrútenie betónovej nadstavby nad vchodom do železničnej stanice v meste Nový Sad. K tejto tragédii došlo 1. novembra 2024 a zahynulo pri nej 15 ľudí, väčšinou študentov.

Časť srbskej verejnosti túto tragédiu spája s korupciou, ktorá v Srbsku podľa nich ovplyvňuje každodenný život, činnosť vládnych inštitúcií i realizáciu stavieb.

Pod tlakom protestov odstúpilo viacero srbských predstaviteľov vrátane premiéra Miloša Vučeviča. V záujme riešenia krízy v Srbsku väčšina opozičných strán v srbskom parlamente vo štvrtok navrhla vytvorenie prechodnej vlády, ktorá by pripravila voľby považované všetkými stranami za spravodlivé.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok