Merkelová odmieta tvrdenia, že tajila informácie o pôvode koronavírusu. Výčitka je neopodstatnená, odkazuje

13.3.2025 14:49

Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok odmietla, že by sa snažila zatajiť informácie o pôvode koronavírusu, ktorý pred piatimi rokmi spôsobil pandémiu covidu-19.

Merkelova
Foto: TASR/AP

Nemecké denníky Süddeutsche Zeitung (SZ) a Zeit v stredu uviedli, že sa Spolková spravodajská služba (BND) prikláňa k tomu, že vírus SARS-CoV-2 unikol pri nehode z čínskeho laboratória. Svoje poznatky pritom už v roku 2020 odovzdala kancelárke, ktorá sa ich podľa tvrdení médií rozhodla nezverejniť.

Merkelová odmieta výčitky

Podľa stredajších článkov denníkov SZ a Zeit tajná služba BND dospela k názoru, že koronavírus unikol z čínskeho laboratória vo Wu-chane. Podľa nej bol pritom vírus vytvorený umelo na základe experimentálnej manipulácie s existujúcim vírusom. Laboratórna hypotéza bola podľa médií nemeckej vláde predložená už v roku 2020 ako pravdepodobná z 80 až 95 percent. Informáciu dostala Merkelová a neskôr aj jej nástupca Olaf Scholz. Údajne ale chceli zabrániť zbytočnej panike aj diplomatickej kríze vo vzťahoch s Čínou, a preto ju utajili.

Na žiadosť denníka Der Tagesspiegel o reakciu kancelária bývalej kancelárky uviedla, že Merkelová "úplne zásadne odmieta vo vašej otázke formulovanú výčitku". Merkelová bola kancelárkou v rokoch 2005 až 2021. Scholz sa už v stredu k článkom odmietol vyjadriť. Hovorkyňa jeho vlády iba uviedla, že kabinet zobral správy z médií na vedomie, k spravodajskej činnosti sa však nebude vyjadrovať. K správe sa odmietla vyjadriť aj BND.

Päť rokov od pandémie

V utorok uplynulo päť rokov odo dňa, keď Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila pandémiu covidu-19. Koronavírus SARS-CoV-2 sa začal šíriť v Číne na konci roka 2019, ohniskom bolo práve mesto Wu-chan. Postupne sa vírus rozšíril po celom svete. Od začiatku šírenia vírusu sa diskutovalo, či sa na človeka preniesol zo zvieraťa na trhovisku vo Wu-chane, alebo či unikol z laboratória. Druhý variant čínska vláda vehementne odmieta. Podľa spoločnej štúdie vedcov z Číny a WHO sa vírus preniesol na človeka pravdepodobne zo zvierat, a to prostredníctvom obchodu s divo žijúcimi druhmi.

Väčšina amerických spravodajských služieb dospela k záveru, že koronavírus nebol geneticky upravený, ale stále nie je celkom jasné, ako pandémia vznikla. Analýza tajných služieb zverejnená v roku 2023 uvádza, že je možný buď laboratórny, alebo prírodný pôvod. Žiadna americká federálna agentúra sa nedomnieva, že vírus, ktorý spôsobuje covid-19, bol vytvorený ako biologická zbraň. Tento rok v januári americká Ústredná spravodajská služba (CIA) dospela k záveru s "nízkou mierou istoty", že je pravdepodobnejší pôvod pandémie covidu-19 súvisiacej s výskumom ako jeho prirodzený pôvod.

Koronavírus vyvoláva ochorenie covid-19 s príznakmi chrípky. Len u niektorých pacientov vedie k rozvoju vírusového zápalu pľúc, ktorý môže vyústiť až do zlyhania dýchania. Od začiatku roka 2020 bolo zaznamenaných podľa údajov serveru Ourworldindata.org viac ako sedem miliónov úmrtí súvisiacich s koronavirom SARS-CoV-2. Celkovo sa nakazilo vrátane reinfekcií na 777 miliónov ľudí. Oficiálne čísla sú však podľa WHO podhodnotené, podľa odhadov organizácie počet obetí pandémie môže byť dvakrát až trikrát vyšší.

Pozrite si tlačovú besedu splnomocnenca vlády pre preverenie manažovania pandémie kovidu Petra Kotlára. Hovoril o výsledkoch analýzy šarží vakcín používaných proti covidu-19.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok