Ústavný súd pozastavil účinnosť časti infozákona. Štát zatiaľ nemôže spoplatniť prístup k informáciám

12.3.2025 14:52 , Aktualizované: 12.3.2025 16:59

Ústavný súd SR pozastavil účinnosť časti zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorá umožňuje spoplatnenie poskytovania informácií.

Ústavný súd
Foto: TASR/František Iván

Novelu infozákona, ktorá nadobudla účinnosť 1. marca, napadla na ÚS skupina opozičných poslancov, ako aj verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský. ÚS v stredu prijal ich návrhy na posúdenie ústavnosti novely na ďalšie konanie.

Opozícia upozornila na úpravu

Opozičné hnutie PS pri podaní na ÚS upozornilo na to, že úprava môže závažne zasahovať do základných práv a slobôd ľudí. Poukázalo na to, že novela do infozákona zaviedla nový inštitút, tzv. mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie informácií, a jeho spoplatnenie, ktoré však nešpecifikovala.

"Touto novelou koaliční poslanci vniesli do infozákona nástroj pre absolútnu svojvôľu zo strany povinných osôb, medzi ne patria napríklad ministerstvá, ústredné orgány verejnej správy či samosprávy. Ktokoľvek, kto žiada o informácie v zmysle infozákona, je tak vystavený právnej neistote a nepredvídateľnosti konania štátnych orgánov," uviedla poslankyňa PS Lucia Plaváková. Návrhu skupiny poslancov na pozastavenie celej novely ÚS v stredu nevyhovel.

Novelu predložili poslanci za SNS. Predkladatelia odôvodnili možnosť požadovať poplatok nákladmi spojenými s mimoriadne rozsiahlym vyhľadávaním informácií. Argumentovali potrebou reagovať na dlhotrvajúce problémy so zahlcovaním povinných osôb s častými alebo nadmernými požiadavkami na sprístupnenie informácií.

Právnu úpravu vetoval prezident SR Peter Pellegrini, parlament však jeho veto prelomil a novelu vlani v decembri opätovne prijal.

Dobrovodský víta rozhodnutie súdu

Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský privítal rozhodnutie Ústavného súdu SR. Je to podľa neho dobrá správa pre demokraciu a právny štát na Slovensku. Informoval o tom hovorca VOP Branislav Gigac.

VOP poukazuje na to, že zákon o slobode informácií je nástrojom na presadzovanie princípu transparentnosti, ktorý je v právnom a demokratickom štáte jedným zo všeobecných princípov ovládajúcich činnosť orgánov verejnej moci vrátane orgánov verejnej správy.

"Dnešné rozhodnutie Ústavného súdu Slovenskej republiky považujem za dôležité rozhodnutie v oblasti ochrany ústavných a politických práv obyvateľov Slovenska. Tým, že dnes súd vyhovel môjmu návrhu a rozhodol o odložení účinnosti novely, prispel k odvráteniu negatívneho stavu v oblasti ústavných práv," uviedol Dobrovodský.

Pozrite si archívnu reportáž o infozákone z 31. apríla 2024:

Novela podľa neho zavádza pre povinné osoby možnosť argumentovať novým legálnym pojmom "mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie informácií" pri vyžadovaní úhrady nákladov za sprístupňovanie informácií.

"Novela však nedáva odpovede na to, ako sa bude určovať výška tejto úhrady. Rovnako novela nijakým spôsobom nedefinovala pojem 'mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie informácií', a to ani rámcovo," skonštatoval VOP. Pripomenul, že uvedený pojem nedefinuje ani žiadny iný platný právny predpis.

"Ide pritom nielen o nový právny pojem, ale aj o mimoriadne neurčitý právny pojem, ktorého obsah, respektíve rozsah nie je možné konkretizovať ani v bežnom jazyku. Takéto znenie právnej normy obmedzujúce základné právo na informácie ponecháva uloženie povinnosti uhradiť náklady a určenie medzí realizácie práva na informácie výlučne na posúdení jednotlivých povinných osôb vo forme individuálnych správnych aktov," dodal Dobrovodský.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok