Pavel vyzýva na posilnenie európskej obrany: Prioritou je spojenectvo s USA, pripraviť sa ale musíme na rôzne scenáre
Prioritou je naďalej úzko spolupracovať so Spojenými štátmi a zachovať transatlantické prepojenie. Na druhej strane musíme byť pripravení aj na scenár, v ktorom sa Európa alebo jej časť bude musieť spoliehať sama na seba, povedal český prezident Petr Pavel po pondelkovom stretnutí najvyšších ústavných činiteľov na Pražskom hrade.
Podľa Pavla je Česká republika pripravená intenzívne spolupracovať s krajinami, ktoré uvažujú podobne alebo rovnako, aby si zachovala svoju obranyschopnosť.
Vzhľadom na zmeny v postojoch USA k viacerým dôležitým otázkam je podľa českej hlavy štátu potrebné venovať oveľa väčšiu pozornosť vlastným spôsobilostiam Českej republiky, ako aj spôsobilostiam Európskej únie a Európy.
Mimoriadna schôdza najvyšších ústavných činiteľov
Pavel zvolal stretnutie s českým premiérom Petrom Fialom (ODS), predsedníčkou snemovne Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09), šéfom Senátu Milošom Vystrčilom (ODS) a ministrami zahraničných vecí a obrany Janom Lipavským (nestr.) a Janou Černochovou (ODS) z dôvodu rýchleho a dynamického vývoja zahraničnej politiky a bezpečnostnej situácie nielen v Európe, ale aj vo svete.
Pavel označil za dôležité postupné zvyšovanie výdavkov na obranu, ktorého výsledkom má byť moderná, bojaschopná a pripravená armáda, ktorá bude efektívnou súčasťou systému kolektívnej obrany.
Podľa neho je nevyhnutné, aby bola celá spoločnosť pripravená zabezpečiť obranu krajiny. Česká republika bude bezpečná len vtedy, ak bude mať profesionálne fungujúce bezpečnostné zložky, ale zároveň bude každý vnímať bezpečnosť a obranu ako svoju úlohu.
Nastolenie spravodlivého mieru
Česká republika bude naďalej podporovať mierové úsilie na Ukrajine, ktoré však nebude odmenou pre agresora a bude zohľadňovať skutočnosť, že Ukrajina bola napadnutá, povedal Pavel.
„V našom bezprostrednom bezpečnostnom záujme je nastolenie mieru, ktorý bude pre Ukrajinu čo najspravodlivejší. Aj z tohto dôvodu bude naša podpora Ukrajine pokračovať, a to bilaterálne aj kolektívne so štátmi, ktoré Ukrajinu stále podporujú,“ dodal.
Diskusia o nákupe amerických stíhačiek
Fiala uviedol, že Česká republika neuvažuje o prehodnotení zmluvy v súvislosti s nemeckou diskusiou o zmysluplnosti nákupu amerických lietadiel F-35 v čase, keď hrozí prerušenie transatlantického spojenia. Podľa neho sa otvára množstvo nových výziev a otázok, ktoré je potrebné riešiť.
Spomenul zmeny v prístupe Európskej investičnej banky k financovaniu európskeho obranného priemyslu. Nové spôsoby financovania by mali umožniť vstup súkromného kapitálu do tohto sektora a zvýšiť európske výrobné kapacity. Európske štáty by mali podľa Fialu tiež viac spolupracovať pri akvizíciách, dôslednejšie koordinovať to, čo získavajú, „aby to v konečnom dôsledku fungovalo efektívnejšie“.
Ako príklad neefektívnych investícií uviedol bývalý český prezident Miloš Zeman v nedeľu (9. 3.) nákup amerických stíhačiek F-35 pre českú armádu. Podľa Zemana by stačilo investovať do podstatne lacnejších stíhačiek Gripen, ktoré Českej republike ponúka švédska vláda.