Finančná správa odhalila stovky pochybení. Gastrosektor a maloobchod hlásia po kontrolách vyššie tržby
Finančná správa (FS) zaznamenala počas dvoch mesiacov po zavedení opatrení na zlepšenie kontrol pokladní zvýšenie priznaných tržieb obchodníkov.

Finančná správa si posvietila na pokladne
Pri porovnaní tržieb vlaňajška a tohto roku sa obrat medzi januárom a februárom zvýšil o 28 miliónov eur, a to celkovo z 5,29 miliardy eur na 5,32 miliardy eur. Informoval o tom hovorca FS Daniel Súkup.
Kontroly boli zamerané najmä na oblasť činností reštaurácií, pohostinstiev a maloobchodu.
"Najčastejšie kontrolovanými oblasťami podľa klasifikácie SK NACE boli služby pohostinstiev, kde bolo vykonaných 676 kontrol, ostatný maloobchod v nešpecializovaných predajniach zaznamenal 509 kontrol, v maloobchode v nešpecializovaných predajniach najmä s potravinami, nápojmi a tabakom prebehlo 261 kontrol, jedálne mali 246 kontrol a ostatné účelové stravovanie 188. Spolu bolo vykonaných 3194 kontrolných nákupov," ozrejmil Súkup.
Porušenie zákona bolo zistené v 852 prípadoch, čo predstavuje 27 % z celkového počtu uskutočnených nákupov. Kontrolóri FS uložili pokuty vo výške 433 970 eur, čo je o 271 440 eur viac ako za rovnaké obdobie v roku 2024.
V porovnaní s vlaňajším januárom počet kontrol stúpol o 415 a minuloročným februárom zase o 1747.
Nešlo o razie, ale daňové kontroly. Zásahy v bratislavských kluboch riadila finančná správa, polícia bola do počtu

Celkovo sa v období od januára do februára 2025 zvýšil počet kontrol o 2162. V medziročnom porovnaní za január 2024 a 2025 zaznamenala FS v sektore gastro nárast evidovaných tržieb o deväť percent a v maloobchode zvýšenie o tri percentá.
Pri porovnávaní evidovanej tržby skontrolovaných pokladníc bol zaznamenaný nárast tržieb o viac ako 2,3 milióna eur, čo je zvýšenie o 11 %.
"Finančná správa pripravuje aj ďalšie opatrenia na zlepšenie efektívnosti manažmentu kontrol. S Inštitútom finančnej politiky pripravuje monitorovanie, počas ktorého preverí až 3840 pokladníc. Bude vykonávať rôzne aktivity v rôznych časových intervaloch a s rôznym počtom opakovaní podľa jasne stanovených pravidiel. Zámerom je porovnať správanie podnikateľov vo vzťahu k evidencii tržieb v systéme e-kasa s cieľom lepšieho výberu subjektov na kontrolu a zlepšenie manažmentu upozornení a kontrol," uzavrel Súkup.