Pre Putina by problémy porážkou Ukrajiny neskončili. Po konci vojny sa domov vráti "najväčšia hrozba", tvrdí ISW

8.3.2025 05:00

Ruský prezident Vladimir Putin sa snaží za každú cenu zabrániť vzniku nezávislej veteránskej občianskej spoločnosti v Rusku. Dôvod? Návrat stoviek tisíc veteránov z Ukrajiny by mohol otriasť stabilitou jeho režimu a vyvolať rovnaké politické otrasy, aké nasledovali po stiahnutí sovietskych vojsk z Afganistanu na konci 80. rokov.

Na Ukrajine sme stratili viac životov než za štyri roky v Čečensku, povedal ruský vojak vo zvukovej nahrávke
Foto: TASR/AP

V Kremli si dobre pamätajú, čo spôsobila vojna v Afganistane sovietskej spoločnosti – neschopnosť vlády integrovať traumatizovaných vojakov viedla k sociálnej nestabilite, rastu kriminality a dokonca k vzniku vplyvných veteránskych organizácií, ktoré otvorene kritizovali režim.

Putin sa dnes snaží takémuto scenáru predísť, tvrdí americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Pod rúškom „prevencie afganského syndrómu“ centralizuje kontrolu nad všetkými aspektmi života veteránov a vytvára štátom riadené organizácie, ktoré majú zabezpečiť, že sa veteráni nestanú hrozbou pre jeho moc.

Kremeľ sa bojí masovej demobilizácie

Podľa odhadov sa do ruskej spoločnosti postupne vráti viac ako 700-tisíc veteránov, pričom mnohí z nich budú psychicky poznačení vojnovými zážitkami.

Prvý zástupca vedúceho prezidentskej administratívy Sergej Kirijenko už vraj v súkromných diskusiách priznal, že ruskí vojnoví veteráni sa „zle adaptujú na civilný život“ a mnohí bývalí trestanci, ktorých Rusko regrutovalo, po návrate páchajú násilné trestné činy.

„Bude ich veľmi veľa a ich zločiny môžu v ruskej spoločnosti vyvolať odpor, strach či agresiu,“ mal podľa uniknutých informácií vyhlásiť Kirijenko.

Kremeľ vraj zároveň podcenil dlhodobé dôsledky svojej vlastnej propagandy. Od začiatku invázie v roku 2022 Rusko verejnosti podsúvalo obraz vojny ako malej špeciálnej operácie, ktorá sa týka len profesionálnej armády a neovplyvňuje bežných občanov.

Táto stratégia však neúmyselne vytvorila hlboký rozkol medzi ruskou spoločnosťou a vojakmi, ktorí sa vracajú domov ako cudzorodý prvok.

Veteráni ako hrozba pre režim

Putin si uvedomuje, že návrat nespokojných veteránov môže vytvoriť nebezpečný precedens, píše ďalej ISW. Sovietski vojaci po návrate z Afganistanu v 80. rokoch zakladali vlastné organizácie, ktoré otvorene kritizovali armádu aj vládu. Ich vplyv prispel k diskreditácii sovietskeho režimu a bol jedným z faktorov, ktoré urýchlili jeho pád.

Aby sa história neopakovala, Kremeľ spustil sériu opatrení na potlačenie a kooptáciu veteránskych organizácií. Vznikli nové, štátom riadené združenia ako Defenders of the Fatherland State Fund, SVOi Military Brotherhood či Time of Heroes, ktoré majú veteránov „integrovať“, no v skutočnosti im bránia v akejkoľvek samostatnej iniciatíve.

Nezávislé veteránske organizácie nemajú šancu na existenciu – buď sú pohltené, alebo zlikvidované.

Putin dokonca vyhlásil rok 2025 za „Rok obrancov vlasti“, čo naznačuje, že jeho režim bude ešte agresívnejšie upevňovať kontrolu nad veteránmi. Oficiálne ide o snahu „udržať spoločenské uznanie bojovníkov z Ukrajiny“, no v realite ide podľa ISW o nástroj na ich centralizáciu, cenzúru a manipuláciu.

Permanentná mobilizácia

Jedným z dôvodov, prečo Rusko s veľkou pravdepodobnosťou nepristúpi k rozsiahlej demobilizácii, je práve snaha zabrániť návratu veľkého počtu veteránov do civilného života.

Podľa opozičných zdrojov už Kremeľ začal nútiť mobilizovaných vojakov podpisovať nové zmluvy, aby predišiel hromadnému prepúšťaniu do civilu. Tento krok by mohol pomôcť režimu udržať veteránov pod kontrolou a zabrániť im v organizovaní sa proti vláde.

Putin si uvedomuje, že masový návrat frustrovaných, traumatizovaných a často ozbrojených mužov by mohol byť väčšou hrozbou než samotná vojna.

Preto namiesto demobilizácie buduje militarizovanú spoločnosť, v ktorej veteráni nebudú problémom, ale nástrojom – či už na ďalšie vojenské operácie, alebo ako súčasť nových bezpečnostných zložiek pod jeho priamou kontrolou.

Hoci Kremeľ momentálne dokáže kontrolovať veteránske komunity, jeho systém je udržateľný len do určitého bodu, konštatuje inštitút. Ak sa vojna v budúcnosti skončí neúspešne, alebo ak režim nebude schopný plniť sľuby dané vojakom, veteránske hnutie by sa mohlo obrátiť proti samotnému Putinovi.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu nedávno uplynuli tri roky. Pozrite si, ako sme si výročie uctili na Slovensku:

Prehrať
00:00
Prehrať
Seek 10 seconds backwards
Seek 10 seconds forward
00:00 / 00:00
Stlmiť
Settings
Picture in picture
Režim celej obrazovky
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok