Amnesty International varuje: Ukrajinskí zajatci v Rusku čelili neľudskému zaobchádzaniu. Pitvy potvrdili znaky mučenia
Štyri pätiny tiel Ukrajincov repatriovaných z ruských väzníc nesú známky mučenia, uviedla dnes Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyjadrenia expertov a úradníkov vo filme, ktorý zverejnilo ukrajinské ministerstvo vnútra.

„Na 80 percentách tiel vrátených nám (Rusom) z väzníc, zajateckých táborov a podobných zariadení nachádzame stopy po mučení. Mučenie je používanie fyzického násilia, používanie určitých nástrojov, ktoré napríklad vedú elektrický prúd, ale je to aj dokonca zbavenie človeka životne dôležitých potrieb, ako je jedlo alebo lekárska pomoc,“ povedala Inna Padejová, ktorá má na starosti pitvy mŕtvych tiel.
„Samotný fakt, že rokujeme o repatriácii tiel ukrajinských civilistov, svedčí o masovom rozsahu ruských vojnových zločinov,“ povedal Andrij Jusov, hovorca ukrajinského štábu, ktorý koordinuje výmenu zajatcov a repatriáciu mŕtvych tiel. Medzi repatriovanými mŕtvymi sú podľa hovorcu aj telá so známkami strádania počas väznenia - a to v žiadnom prípade nie sú ojedinelé prípady.
„K tejto téme sa vyjadrujeme veľmi opatrne, pretože príbuzní mnohých ukrajinských vojakov a civilistov, ktorí dúfajú v ich návrat, sú živí ľudia a nemali by byť bezdôvodne traumatizovaní. Preto sú príslušné komentáre prípustné až po zistení faktov,“ dodal Jusov.
Svedectvá Ukrajincov z väzenia: Mučili ich a znásilňovali. Zážitky sa im vryli do tela aj duše

Mučenie prebieha v úplnej izolácii
Vedúci hlavného vyšetrovacieho oddelenia ukrajinskej polície Maksym Tsutsiridze vysvetlil, že identifikácia tiel sa vykonáva dvoma spôsobmi: vizuálnym skúmaním tela a analýzou DNA. Vďaka tetovaniam, jazvám, protézam atď. bolo identifikovaných 4 600 osôb. Zároveň sa na každom tele vykonáva analýza DNA.
Viac ako 3 200 tiel ešte nebolo identifikovaných. Podľa náčelníka sa pracovné zaťaženie vyšetrovateľov týchto prípadov v porovnaní s predvojnovou situáciou strojnásobilo. Existuje približne 70 000 prípadov „nezvestných za osobitných okolností“, a to tak civilistov, ako aj vojakov. Na týchto prípadoch pracuje približne dvetisíc kriminálnych vyšetrovateľov.
Na mučenie, zlé zaobchádzanie a neľudské zaobchádzanie s ukrajinskými vojnovými zajatcami a civilistami väznenými v Rusku upozornila aj správa, ktorú tento týždeň zverejnila mimovládna organizácia Amnesty International.
„Mučenie prebieha v úplnej izolácii od vonkajšieho sveta, pričom obete sú úplne vydané na milosť a nemilosť svojim väzniteľom. Nejde o sériu izolovaných incidentov, ale o systematickú politiku, ktorá porušuje všetky zásady medzinárodného práva,“ zdôraznila generálna tajomníčka organizácie Agnès Callamardová.
Ukrajina: Vydržíme tak dlho, ako bude potrebné. Hlavnou zbraňou sú drony. Experti tvrdia, že hrozí katastrofálny mier

Ukrajinské orgány považujú desaťtisíce Ukrajincov za „nezvestných za zvláštnych okolností“. Predpokladá sa, že mnohí z nich sú uväznení, iní mohli byť zabití.
Amnesty International priznáva, že presné počty nie sú známe, ale je pravdepodobné, že v ruskom zajatí sú tisíce Ukrajincov. Väčšina ukrajinských zajatcov je držaná v izolácii, pričom ich rodiny nedostávajú takmer žiadne informácie o ich osude, situácii alebo mieste pobytu.