Vedci očakávajú odlomenie obrovskej ľadovej kryhy od Antarktídy
Ľadová kryha s odhadovanou rozlohou viac ako 5000 kilometrov štvorcových sa podľa vedcov v najbližšej dobe odlomí od šelfového ľadovca na západe Antarktídy. V posledných rokoch sa totiž v ľade vytvorila 80 kilometrov dlhá prasklina.
Kryhu teraz drží na mieste iba 20 kilometrov pred tým, aby neodplávala. Uviedla to agentúra Reuters. Prasklina sa vytvorila v šelfovom ľadovci označovanom ako Larsen C, ktorý má hrúbku asi 350 metrov a pláva na mori na západnom okraji Antarktídy.
Prasklina, ktorá sa v ňom utvárala roky, sa v decembri náhle zásadne predĺžila o celých 18 kilometrov. Kus ľadu, ktorý sa podľa vedcov čoskoro odlomí, bude jedným z najväčších v histórii sledovania Antarktídy.
Larsen C Ice shelf in Antarctica is primed to shed an area of more than 5000 sq. km https://t.co/SQ5gPQhKkY #Antarctica #Science #geography
— Yvonne Booth (@yvnb1) January 6, 2017
"Šelfový ľadovec Larsen C v Antarktíde čoskoro stratí kryhu s rozmermi viac ako 5000 kilometrov štvorcových," oznámili vedci z univerzity v meste Swansea vo Walese. "Tým sa zásadne zmení krajina Antarktídy," dodali s tým, že odtrhnutie ľadovej kryhy môže byť predzvesťou ďalšieho rozpadania ľadovca Larsen C.
"Prekvapilo by ma, keby sa počas najbližších niekoľkých mesiacov neodtrhla," povedal televízii BBC Adrian Luckman z univerzity vo Swansea. Rozpadanie šelfového ľadovca Larsen C označujú vedci za "nie klimatickú, ale geografickú udalosť", aj keď pripúšťajú, že k rozšíreniu pukliny mohlo prispieť globálne otepľovanie.