Tragédia v Mannheime: Auto vrazilo do davu, zomreli dvaja ľudia. Vodič je Nemec, trpí psychickými problémami

dnes 13:25 , Aktualizované: dnes 21:20

V Mannheime na západe Nemecka našlo dnes auto do ľudí, incident si podľa úradov vyžiadal najmenej dvoch mŕtvych a niekoľko ťažko zranených. Vodiča vozidla policajti zadržali. Minister vnútra spolkovej krajiny Bádensko-Württembersko, v ktorej Mannheim leží, uviedol, že ide o 40-ročného Nemca.

Prešiel stovky metrov cez trh

Vodič je teraz podľa agentúry DPA so zranením v nemocnici. Krajinský minister vnútra Thomas Strobl povedal, že motív nie je zrejme extrémistický či náboženský, ale treba ho hľadať v osobných problémoch páchateľa.

Podľa miestnych médií išlo auto od Vodárenskej veže, ktorá je jedným zo symbolov Mannheimu, po pešej zóne na centrálnom námestí Paradeplatz. Na ulici Planken, ktorú vozidlo niekoľko stoviek metrov išlo, sa teraz koná karnevalový trh s radom stánkov a púťových atrakcií.

Podľa vyhlásenia mannheimskej polície našlo auto okolo 12:15 do skupiny ľudí. Dvaja z nich zahynuli, päť osôb utrpelo ťažké a päť ľahké zranenia.

Polícia krátko potom vyzvala obyvateľov mesta, aby sa centru vyhli. Neskôr na sieti X uviedla, že nemá informácie o prípadnom spolupáchateľovi a že už nehrozí žiadne nebezpečenstvo.

„Podľa aktuálneho stavu vyšetrovania nevychádzame z toho, že by mal čin politický motív,“ uviedla polícia.

DPA s odvolaním sa na ministra vnútra Bádenska-Württemberska Thomasa Strobla uviedla, že vodičom je 40-ročný Nemec zo spolkovej krajiny Porýnie-Falc.

Podľa stanice n-tv pochádza zdržaný muž z Ludwigsburgu, ktorý leží oproti Mannheimu, na druhej strane rieky Rýna. Magazín Der Spiegel uviedol, že existujú indície, že muž je psychicky chorý. Neskôr túto informáciu potvrdili aj vyšetrovatelia.

Prokurátor začal vyšetrovanie kvôli dvojnásobnej vražde a niekoľkonásobnému pokusu o ňu. Muž sa po čine a pred zadržaním sám zranil strelnou zbraňou a je v nemocnici v stabilizovanom stave. Vypočuť sa ho zatiaľ nepodarilo.

V mestách na západe Nemecka, na Ružový pondelok, vrcholia karnevalové oslavy. V centrách Kolína nad Rýnom, Düsseldorfu, a Maibzu sú desiatky až stovky tisíc ľudí. V Mannheime, ktorý má 320 000 obyvateľov, sa veľký sprievod konal už v nedeľu.

Politici reagujú

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier vyjadril sústrasť pozostalým a zaželal rýchle uzdravenie zraneným, podobne sa vyjadrili kancelár Olaf Scholz aj jeho pravdepodobný nástupca vo funkcii Friedrich Merz.

„Znovu trúchlime s pozostalými po obetiach nezmyselného násilného činu a bojíme sa o osud zranených. S tým sa nemôžeme len tak zmieriť,“ uviedol na sieti X Scholz.

„Nemecko musí byť opäť bezpečnou krajinou. Budeme na tom so všetkou rozhodnosťou pracovať,“ uviedol Merz.

Sústrasť pozostalým a solidaritu s Mannheimom vyjadril aj francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Do Mannheimu sa vydala nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová, ktorá sa dopoludnia zúčastnila karnevalových osláv v Kolíne nad Rýnom.

Mnoho prípadov za krátky čas

Nemeckom v minulých mesiacoch otriaslo niekoľko útokov. V decembri vrazil do návštevníkov vianočných trhov v Magdeburgu lekár zo Saudskej Arábie. Zabil šesť ľudí a stovky ďalších zranil.

V januári zabil neúspešný žiadateľ o azyl z Afganistanu v bavorskom Aschaffenburgu dvojročné dieťa a dospelého. V Mníchove vpálil vo februári iný Afganec do odborárskeho sprievodu a zabil dvojročné dievča a jeho matku.

Predminulý týždeň sýrsky utečenec ťažko zranil španielskeho turistu v berlínskom pamätníku holokaustu.

Minimálne posledné dva útoky polícia preveruje ako islamisticky motivované. Už vlani v máji v Mannheime pobodal Afganec päť ľudí a zabil zasahujúceho policajta.

Pozrite si reportáž o útoku nožom v Berlíne z 21. februára.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok