Samosprávy vyzývajú vládu, aby sa začala zaoberať otázkou nelegálnych rómskych osád. Len v Košiciach ich je štrnásť
Združenie miest a obcí Slovenska a niektorí košickí starostovia vyzývajú vládu, aby sa začala vážne zaoberať otázkou nelegálnych rómskych osád. Len v druhom najväčšom meste na Slovensku ich je približne 14. Od štátu očakávajú legislatívne zmeny a finančnú podporu pre prestupné bývanie.
V troch nelegálnych osadách žije v košickej mestskej časti Nad Jazerom približne 270 ľudí. Iba 13 z nich tam má trvalý pobyt. Tí najchudobnejší poznajú na vlastnej koži, aké je byť na príťaž a nechcení.
„Tam ako sme bývali na tej Golianke idú renovovať. Dali nás na Luník IX. Luník IX pošiel dole, prišli sme tu a bez adresy sme, bez všetkého,“ povedal obyvateľ osady Štefan Slepčík.
Prenájom si nemôžu dovoliť
Ako dieťa pán Slepčík vyrastal v byte. Po smrti matky o byt prišli a dnes žije s manželkou v príbytku bez tečúcej vody, iba s elektrinou, ktorú vyrábajú benzínové elektrocentrály. Podnájom si dovoliť nemôžu.
„Čo tu robím s kolegom tú MOPSku, 700 eur aj dačo, no ale pýtajú 450 - 500 eur mesačne, no a z čoho potom vyžijem,“ dodáva Slepčík.
Projekt prestupného bývania
Podľa starostky mestskej časti Lenky Kovačevičovej je riešením projekt prestupného bývania. Ľudia z osád by dostali šancu na lepší život.
„Čiže územie, projektová dokumentácia, spracovanie projektu a samozrejme spolufinancovanie a podieľanie sa štátu, pretože za tento stav je zodpovedný tento štát,“ povedala starostka MČ Košice Nad jazerom Lenka Kovačevičová (nezávislá).
„Kľúčové je jedno. Začať po 35 rokoch hovoriť nielen o právach, ale aj o povinnostiach. Starať sa o majetok, ktorý bol zverený, budovať príbytky v súlade so zákonom, pracovať tak, aby som prinášal spoločenskú hodnotu minimálne pre svoju rodinu,“ povedal predseda ZMOS Jozef Božik.
Starostlivosť o vodné toky sa na Slovensku zanedbáva. Problém rieši nový program ministerstva práce

Štát pracuje na riešení
Na vyriešení problému nelegálnych osád podľa rómskeho splnomocnenca štát pracuje. Vyhlásené boli dve výzvy na vysporiadanie vlastníckych vzťahov k pozemkom.
„Nakoľko problematika vysporiadania nelegálnych pozemkov je časovo, administratívne a odborne náročná, až v tomto programovom období sa mnohé z nich podarilo ukončiť, resp. sa očakáva úspešné ukončenie súvisiacich procesov,“ vyplýva zo stanoviska Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity.
Obce môžu žiadať o peniaze
Úrad splnomocnenca pre rómske komunity pracuje aj na zlepšení podmienok bývania. O peniaze môžu žiadať obce. Náklady zaplatí štát a únia. Rómom pomôžu asistenti bývania.
„Úlohou asistentov je okrem iného aj pôsobiť v oblasti podpory získania, resp. posilnenia zodpovednosti samotných obyvateľov o starostlivosť o nadobudnuté bývanie,“ opäť zo stanoviska Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac